fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Előkerült egy elveszettnek hitt Munkácsy-kép
2007. augusztus 7., 16:29
Nagy valószínűséggel egy Munkácsy-kép került elő, a szakértői vizsgálatok szerint a Naplemente című, évekkel ezelőtt nyoma veszett festményt találták meg a vámosok július elején egy, az Egyesült Államokból érkező küldeményben - közölte a vám- és pénzügyőrség szóvivője keddi sajtótájékoztatóján.

Sipos Jenő elmondta, szakértők vizsgálják, hogy az alkotás valóban a sajtóhírek szerinti 90 éve, az első világháború idején nyoma veszett festmény-e. Hozzátette: ismeretlen tettes ellen indítottak nyomozást, kulturális javakra elkövetett csempészet miatt. Ugyanakkor megjegyezte, hogy mind a küldemény amerikai feladójáról, mind a magyar címzettjéről információval bírnak.

Sipos Jenő a küldőről és a címzettről a nyomozásra hivatkozva nem kívánt részleteket elárulni. Csak annyit mondott, hogy vizsgálják a küldőnek milyen kapcsolata van Magyarországgal. Tisztázni szeretnék, hogy a kép hogyan került a címzetthez, kik voltak korábban a tulajdonosai, illetve mi lett volna a további sorsa. Mint mondta, azt sem tudják, hogy hol volt a kép, egy pincében porosodott, vagy egy magángyűjtemény része volt.

A festmény megtalálásával kapcsolatban azt mondta: egy csomagban érkezett a Ferihegyi vámhivatalhoz, a pénzügyőr kockázatelemzés során döntött úgy, hogy megvizsgálja a küldeményt. A 66x99 centiméteres, keret nélküli, viszonylag jó állapotban levő, 1.500 dollár értékre megjelölt festményen a pénzügyőrnek feltűnt a bal alsó sarokban látható Munkácsy aláírás, így a helyszínre szakértőt hívtak, aki előzetesen megerősítette, hogy Munkácsy-képről van szó. Sipos Jenő az MTI azon kérdésére, hogy miért csak most hozták a nyilvánosságra a történteket, azt mondta: a festményt eddig vizsgálták.

A kép további sorsával kapcsolatban azt mondta, az egy darabig a Magyar Nemzeti Galériában marad vizsgálatok miatt, hogy az eredetét pontosan megállapítsák. A képet a vámosok lefoglalták, a vizsgálatok után ők őrzik majd. Sipos Jenő ezzel kapcsolatban az MTI kérdésére, miszerint a vámosok megfelelő körülmények között tudják-e őrizni a képet, azt közölte, szakértőkkel egyeztetnek arról, hogyan kell tárolni a festményt.

A Magyar Nemzeti Galériában tartott sajtótájékoztatón, amelyen a sajtónak is megmutatták a képet, megjelent Pákh Imre műgyűjtő is, aki 35 Munkácsy-kép tulajdonosa. Pákh Imre a sajtótájékoztatót követően az MTI-nek úgy nyilatkozott: bár ő nem szakértő, de ő vitatja, hogy Munkácsy Mihály festette volna a képet. Indokként azt mondta, hogy számára nem ezt sugallja a kép, emellett túl sötétnek is tartja.

Pákh Imre az MTI-nek is megerősítette, hogy a festményt felajánlották neki megvételre. Mint mondta, mintegy fél évvel ezelőtt egy amerikai képkereskedő ismerőse mutatott neki róla egy fotót, de a festmény már akkor sem tetszett neki, így addig nem jutottak el, hogy pénzről beszéljenek. Hozzátette, ha mégis Munkácsy-képről van szó, az értéke nem éri el a sajtóban megjelent 100 millió forintot, véleménye szerint egy aukción 50 millió forintért kelne el a kép.

A festmény eredetét illetően úgy fogalmazott "fel van adva a lecke a művészettörténészeknek". Arra a sajtóban megjelent verzióra, mely szerint a kép korábban a gróf Andrássy család tulajdona volt, azt mondta, az Andrássy-gyűjteményről fotók készültek, így ez visszakövethető.

MTI - fidesz.hu