A nyilvánosságra került vádiratban a nyomozók azt állítják, hogy a tüntetés felszámolása az akkori politikai hatalom, személyesen Ion Iliescu parancsára történt, az eseményekben a rendőrség és a katonaság mellett a titkosszolgálat is részt vett.
A karhatalmi erők kivonulása nyomán 262 személyt tartóztattak le. A történtekről értesült felháborodott tömeg körbevette a belügyminisztérium épületét, s a letartóztatottak szabadon bocsátását követelte. Ekkor Iliescu parancsára lövéseket adtak le, hatan életüket vesztették.
A június 13-án elkezdődött véres események két nappal később, 15-én zárultak le. Ez idő alatt bukaresti munkások és Zsil-völgyi bányászok "rendet teremtettek" Bukarest utcáin, ezt nevezték el bányászjárásnak. Rátámadtak a demokratikus folyamat kiteljesedéséért tüntető bukaresti tömegre, szétverték az ellenzéki pártok irodáit, több embert megöltek.
A nyomozók szerint a június 13-i akció végrehajtásáról egy nappal korábban hozott döntést az akkori hatalom. Az ominózus ülésen mások mellett részt vett Iliescu, Petre Roman miniszterelnök, Gelu Voican Voiculescu miniszterelnök-helyettes, Corneliu Diamandescu, az országos rendőr-főkapitányság vezetője, Victor Atanasie Stanculescu honvédelmi miniszter, Vasile Ionel vezérkari főnök, Virgil Magureanu a belföldi hírszerző szolgálat igazgatója és Dan Predescu, Bukarest főpolgármestere.
Iliescu nevének említése a vádiratban egyelőre nem jár semmilyen jogi következménnyel, mivel a katonai ügyészek által elkezdett vizsgálatot a legfőbb ügyészségnek kell lezárnia. Júniusban az alkotmánybíróság úgy döntött, hogy civilek ellen csak polgári nyomozóhatóság folytathat vizsgálatot.
MTI - fidesz.hu