Juszuf Ahmadi szerint a két nőt Gazni tartományban, Andar körzetében adták át a nemzetközi vöröskereszt képviselőinek. A hírt megerősítette Hadzsi Zahir, egy helyi törzsi vezető is.
A Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága (ICRC) a két szabadon engedett nőt átadta egy dél-koreai küldöttségnek Gazni városában, Afganisztán déli részén - jelentette be a humanitárius szervezet Genfben kiadott közleményében. A vöröskereszt egyúttal megerősítette, hogy közvetítő szerepet játszott a túszok elengedésében, és reményét fejezte ki, hogy a tálibok fogságában maradt 19 dél-koreai túsz is "hamarosan" visszanyeri szabadságát.
A szöuli kormány ugyancsak megerősítette a két dél-koreai nő kiszabadulását. Mindketten biztonságos helyen tartózkodnak - közölte hétfőn a szöuli külügyminisztérium szóvivője. A minisztérium egyik neve elhallgatását kérő tisztségviselője elmondta, hogy amint lehet Dél-Koreába szállítják a két kiszabadult foglyot, de előtte orvosi vizsgálaton esnek át a bagrami támaszponton.
A túszok átadásáról beszámoló amerikai hírügynökség szerint a két zokogó nő egy szürke Toyotából szállt ki, amelynek kormányánál egy afgán törzsi vezető ült, majd átszálltak a vöröskereszt várakozó terepjárójába. Mint Zahir elmondta, a két túsz "jó egészségi állapotban van". A szabadulásukat eredményező közvetítésre előzőleg áldását adta a kabuli kormány - tette hozzá.
Más szemtanúk szerint a túszok két idős törzsi vezető kíséretében érkeztek meg a Gazni város közelében fekvő Arzu faluba. "Tudtak járni és úgy tűnt, hogy jól vannak, de nagyon felindult állapotban voltak és kiáltoztak" - mondta egyikük.
Juszuf Ahmadi tálib szóvivő szerint a két beteg nő szabadon bocsátásáról a tálib vezetők tanácsa döntött, élén Mohammed Omar mollával, "jó szándékuk jeleként" a koreai nép és a túszok elengedéséről tárgyaló szöuli küldöttség iránt. Hozzátette, hogy folytatódnak a közvetlen megbeszélések a tálibok és a dél-koreai kormány küldöttsége között a többi túsz kiszabadulásáról. "Rövid időn belül kedvező fejleményben" reménykedünk - jelentette ki, de részletekbe nem bocsátkozott.
A dél-koreai segélymunkásokat még július 19-én ejtették túszul a tálibok Gazni tartományban. Szabadon engedésük fejében a kabuli kormány által bebörtönzött társaik elengedését akarták elérni. Miután Kabul nem tett eleget követelésüknek, néhány nap különbséggel kivégeztek két férfit a 23 dél-koreai állampolgár közül.
Nem sokkal azután, hogy a tálibok hivatalosan bejelentették a két dél-koreai nő elengedését, két nyugati hírügynökségnek is hírt adott magáról a július 18-án Dél-Afganisztánban elrabolt német túsz. Rudolf Blechschmidt az AP amerikai és az AFP francia hírügynökséggel beszélhetett telefonon a tálibok engedélyével. Az angolul beszélő férfi, miután közölte nevét és németországi lakóhelyét, elmondta, hogy élete veszélyben forog, a tálibok meg akarják ölni. Hozzáfűzte, hogy nagyon beteg, szívpanaszoktól szenved a hegyek között és nagyon kevés a gyógyszere. A német nagykövetség és az afgán kormány segítségét kérte, tolmácsolva, hogy a tálibok közvetlen tárgyalásokat követelnek. Utalt arra, hogy bő egy hete már kapcsolatba lépett a német nagykövetséggel, de nem reagáltak segélykérésére.
Az al-Dzsazíra arab hírtelevízió hétfő délután hasonló beszélgetésről számolt be egyik riportere és a 62 éves túsz között, a telefonkapcsolat létrejöttének körülményeit nem részletezte.
Blechschmidtet egy másik német mérnökkel együtt rabolták el Kabultól száz kilométernyire délre, de krónikus betegségben szenvedő társát - akit a német hatóságok csak Rüdiger B.-ként azonosítottak - agyonlőtték a túszejtők.
MTI- fidesz.hu