fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Magyarország a negatív példa Csehországban
2007. augusztus 14., 16:54
Magyarország negatív példájával próbálta meggyőzni a cseh képviselőket Mirek Topolánek miniszterelnök és helyettese, Petr Necas arról, miért is kellene támogatniuk a kormány reformcsomagját.

Ha valaki kételkedik a csehországi reformok szükségességében, az nézze meg Magyarország példáját, ahol a közkiadások hiányának gondját nem rendezték időben. Ma az ottani hiány a duplája a csehországinak, s a szükséges reformintézkedések lényegesen drámaiabbak, mint a csehországiak - szögezte le Petr Necas kormányfő-helyettes, munkaügyi és népjóléti miniszter a képviselőházban.

Petr Necas megjegyezte: amennyiben Csehország időben megteszi a reformlépéseket, akkor elkerülheti, hogy a szükséges takarékossági intézkedések leginkább a közepes -, illetve alacsony jövedelemmel rendelkezőket sújtsák, mint ahogy az ma Magyarországon történik. A cseh parlamenti alsóház kedden délután rendkívüli ülést kezdett, amelynek legfőbb napirendi pontja a jobbközép kormány által benyújtott közkiadások stabilizációját megcélzó javaslatcsomag.

Topolánek úgy vélte, hogy Csehország válaszúton áll: vagy azonnal nekifog a gondok megoldásához, vagy pedig későbbre halasztja, de akkor majd olyan problémákkal kell szembenéznie, mint Magyarországnak. "Én az első út híve vagyok" - mondta a kormányfő.

Mirek Topolánek hangsúlyozta: ő nem kíván hazudni, ki akarja mondani a zord igazságot s nem akarja, hogy az ország eladósodjon. Kijelentette: ha a parlament nem fogadja el a közkiadások reformját, akkor két éven belül összeroppan a cseh államháztartás, mert az állam kötelező kiadásai magasabbak lesznek, mint a költségvetés bevételei. A kötelező állami kiadások meredek emelkedéséért - bár eltérő mértékben - minden párt felelősséget visel - mondta Topolánek, s felszólította a képviselőket, hogy támogassák a kormány javaslatait.

Jirí Paroubek volt miniszterelnök, az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párt elnöke a vitában a kormány reformcsomagját átgondolatlan intézkedéstömegnek nevezte, amely csak egy szűk
kisebbségnek, a leggazdagabbaknak kedvez, s nyílt támadást jelent a lakosság többségének életszínvonala ellen.

"A szociáldemokraták nem reformellenesek, de a kormány javaslatait elutasítják, mert ellentétesek a társadalom érdekeivel, elfogadhatatlanok. Ha megnyerjük a következő választást, akkor az egészet felülvizsgáljuk" - szögezte le Paroubek.

Hasonló módon utasította el a kormány reformcsomagját Vojtech Filip, a szintén ellenzéki Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának elnöke.

A cseh kormány reformjavaslatai az adórendszert, a szociális juttatások és támogatások rendszerét, valamint az egészségügyet érintik elsősorban. A kabinet javasolja, hogy az eddigi négykulcsos személyi jövedelemadó helyett a jövő évtől kezdve vezessék be a 15 százalékos egykulcsos szja-t, amelyet azonban a szuperbruttó bérből (bruttó bér plusz a munkáltatók által fizetett társadalom- és egészségbiztosítás) számolnának ki és az eddigi öt százalékról kilencre emeljék az általános forgalmi adó legalacsonyabb sávját. Az egészségügyi reform első lépéseként különféle illetékeket vezetnének
be, míg a szociális juttatásokat és támogatásokat jelentősen korlátoznák.

Az intézkedéscsomagot első olvasatban mintegy két hónapja már elfogadta a képviselőház, de sorsdöntőnek a mostani második kör ígérkezik, amikor a parlament a reform részleteiről dönt. A részletekben ugyanis maga a koalíció sem egységes, míg az ellenzék az egész csomagot elveti. A parlamenti vita az első pillanattól kezdve nagyon éles, indulatos. Helyi megfigyelők szerint a szavazásra várhatóan csak a jövő héten kerül sor.

MTI- fidesz.hu