A tanácsos, aki 18 tagú kínai delegáció élén két napon át tájékozódik a térségbeli tőkebefektetési lehetőségekről elmondta: 2006-ban 16 milliárd dollárt fektettek be kínai állami cégek külföldön, míg az idén január és április között ez a szám már elérte a 20 milliárd dollárt.
Ren Hongbin szerint Kína budapesti nagykövetsége fontos feladatának tekinti, hogy felmérje a lehetőségeket a befektetni akaró kínai cégeknek. Utalt arra, szeptembertől nyolc hónapig tartó magyar évadot rendeznek Kínában, ami jelzi, hogy a magyar kormány is fontosnak tartja a kínai piacot. Örömét fejezte ki, hogy ezen a találkozón debreceni cégek is bemutatkoznak.
Debrecen számára is fontos a kínai kapcsolat - mondta a tájékoztatón Kósa Lajos. A cívisváros polgármesterének tájékoztatása szerint szeptemberben és októberben bemutatják Kínában a debreceni repülőteret, és azokat a debreceni pólusprogramhoz kapcsolódó nagyprojekteket, amelyekhez szeretnének együttműködési partnereket találni Kínában. A repülőteret egyrészt, mint logisztikai központot, másrészt, mint privatizációs célpontot kívánjuk bemutatni Kínában - fűzte hozzá a polgármester.
Kósa Lajos elmondta azt is: a város önkormányzata módosítja rendeletét a helyi adóról, hogy erőteljesebben támogassa a magasabb hozzáadott értéket képviselő iparágak betelepítését a debreceni ipari parkba.
Ren Hongbin a sajtótájékoztatón azt is jelezte, hogy jelenleg is tárgyalnak kínai és magyar fejlesztési bankok közös befektetési alap kialakításáról. Szeretnék elérni, hogy adott esetben magyar cégek is fektessenek be Kínában - fűzte hozzá.
MTI - fidesz.hu