Győri Lajos, a Magyar Fotóművészeti Alkotócsoportok Országos Szövetségének (MAFOSZ) elnöke csütörtökön az MTI-nek elmondta: 107 fotográfiai alkotócsoport és szervezet 2003-ban döntötte el, hogy kiválasztanak egy "jeles napot". Hozzátette: az évente megrendezendő Magyar Fotográfia Napja arra hivatott, hogy átgondoljuk, miként változtatta meg alapvetően a fényképezés találmánya a világ fejlődését. Hatása egyaránt jelentkezett a tudományos kutatásban, a kommunikációban, s az emberek mindennapjaiban.
"Fényképe mindenkinek van, szeretik is az emberek, de nem gondolnak arra, hogy mennyire fontosak: a családi képek akár már 50 év múlva milyen értékes adatokat szolgáltatnak társadalomkutatók, néprajzkutatók számára" - hangsúlyozta.
Győri Lajos az augusztus 29-i dátummal kapcsolatban kifejtette: ez az a nap, amikor 1840-ben, mindössze egy évvel a fotográfia megszületése után, először készült Magyarországon nyilvános eseményen fénykép, vagy ahogyan akkor nevezték, dagerrotípia.
Ismertetése szerint erről tudósított a Magyar Tudós Társaság évkönyveinek V. kötete, amely hitelesen beszámolt a rendkívüli bemutatóról.
"Innen tudhatjuk, hogy a Magyar Tudós Társaság tizenegyedik nagygyűlésén, 1840. augusztus 29-én Vállas Antal (1809-1869) matematikus, rendes tag bemutatta, hogy mit jelent a fényképezés. Készített két dagerrotípiát a jelenlévőkről. Ennek írásos nyoma van a Magyar Tudományos Akadémia könyvtárában" - mutatott rá a MAFOSZ elnöke.
Mint mondta, ez egy fontos esemény volt, amelynek nyomán egyre-másra nyíltak dagerrotípia-műhelyek, beindult a fotóoktatás, megjelentek az első fényképészeti lapok.
Győri Lajos kifejtette: a MAFOSZ évente hirdeti meg a Magyar Fotográfia Napjának pályázatát. Az idén mintegy félezer rendezvényt jelentettek be a szervezők. Nem Budapestre koncentráló eseménysorozatról van szó, hanem országosról, amelybe a környező országok magyarlakta vidékeit is bevonják.
"Ha onnan jelentkeznek szervezők, azok rendezvényeit is szívesen népszerűsítjük" - tette hozzá.
Az idén Ausztria, Románia és Szlovákia egyes településein is lesznek a Magyar Fotográfia Napjával kapcsolatos programok.
Győri Lajos a programok közül kiemelte az ünnepségsorozat központi rendezvényét, amelyet augusztus 25-én Budapesten, az Országos Műszaki Múzeumban rendeznek meg. Itt adják át "Az év fotográfusa" és "Az év fotóművészeti alkotócsoportja" kitüntetést.
Tájékoztatása szerint az ünnepségen előadással és kiállítással emlékeznek meg Petzval József (1807-1891) matematikus, mérnök születésének 200. évfordulójáról. Petzval József fénytani kutatásai eredményeképpen és számításai alapján készült el az első használható, nagy fényerejű fényképezőgép-objektív.
Győri Lajos szólt arról is, hogy az Országos Műszaki Múzeumban mutatják be "A Mindennapi kenyerünk" című albumot.
"Ez a kenyér történetével foglalkozik, azt érzékelteti, hogy mi jut eszébe a fotográfusoknak a kenyérről" - tette hozzá.
Kiemelte továbbá, hogy a veszprémi fotográfusok emléktáblát helyeznek el Borsos József (1821-1883) festőművész szülőházán. Kevesen tudják, hogy a festőművész jó ideig fényképezéssel is foglakozott - mondta.
Kitért arra is: Székesfehérváron rendezik meg a XIV. Országos Aktfotó Kiállítást, Budapesten pedig bemutatják az Utazás a világ körül 2007 című fotópályázat díjnyertes képeit.
MTI - fidesz.hu