Kühn János, a társaság senior menedzsere elmondta: a jogszabályi változás néhány intézménynél komoly műszaki befektetést tehet szükségessé, nyugat-európai tapasztalatok szerint a várható közvetlen költségek jelentősek lesznek, de nem várható, hogy a bankok ezt tovább hárítanák az ügyfelekre.
A jelenlegi szabályok szerint 2 millió forintot meghaladó összegű készpénzes tranzakció, illetve 300 ezer forint fölötti devizaváltás esetén kell pótlólagos adatokat felvenni az ügyfélről. Amennyiben az adatok gyanúsak, a bank bejelentést tehet - mondta az InfoRádiónak az Ernst & Young senior menedzsere.
Kühn János hozzátette: emiatt a rendőrség akár 10 ezernél több bejelentést kaphat egy-egy banktól, ez pedig kezelhetetlenné teszi az elemzést.
Az uniós direktíva értelmében a tagországok bankjainak saját kockázatkezelési, ellenőrzési rendszert kell létrehozniuk. Ettől a szakértő azt várja, hogy az adminisztratív kontroll eltolódik egy valódibb kockázatkezelés irányába.
Az Ernst & Young senior menedzsere elmondta: a bankokban minden bizonnyal megkérdezik majd az ügyfelektől, honnan származik a nagyobb összegű pénzbetét vagy a kezelt vagyon. Az ilyen kérdésekre a meglévő ügyfelek is számíthatnak, de nem lesz utólagos elszámoltatás.
Kühn János úgy véli: nem valószínű, hogy a bankok belekényszerítik ügyfeleiket a kötelező válaszadásba, a szolgáltatóktól függ, milyen információkat kérnek el.
Ha azonban az ügyfél nem hajlandó megadni a válaszokat, magasabb kockázatú csoportba sorolhatják, vagy megtagadhatják tőle a szolgáltatásokat - fűzte hozzá a szakértő.
A válaszokat a bankok az adatvédelmi jogszabályoknak megfelelően szolgáltatják majd ki az adóhivatalnak vagy a rendőrségnek - közölte az Ernst & Young senior menedzsere.
inforadio.hu