fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Mélyrepülésben a forint
2007. augusztus 18., 14:58
Egy hét alatt három és fél százalékkal gyengült a forint árfolyama az euróhoz képest. Rövid távon is inkább nemzeti fizetőeszközünk értékvesztésére lehet számítani, semmint a visszaerősödésére. A Magyar Hírlap írása.

"A »pszichológiai« 260-as forint-euró-árfolyamot már áttörtük, nagy kérdés, hogy a Magyar Nemzeti Bank csökkenti-e az alapkamatot. Néhány forintos gyengülés azonban még nem jelent inflációs nyomást" - mondta érdeklődésünkre Weinhardt Attila, a Portfolio.hu makroelemzője. Hozzátette: a kelet-közép-európai régió pénzei közül a forint hétfőtől péntekig három és fél százalékos romlást szenvedett el, míg a másik irányadó régiós fizetőeszköz, a lengyel zloty 1,7 százalékot vesztett az értékéből. Ennek hátterében pedig az áll, hogy a magyar makrogazdaság fundametumai gyengébbek, mint a lengyeléi. Kérdésünkre, miszerint a magyar gazdaság visszaesése - a GDP a második negyedévben csak 1,4 százalékkal bővült - okozza-e a forint zuhanását, azt felelte: elsősorban a külső hatások a "felelősek". A magyar fizetőeszköz az említett mozgással új, kilenc hónapos mélypontra süllyedt az euróval és hat hónapos mélypontra a dollárral szemben.

Weinhardt Attila szerint a forint folytatódó gyengülése a befektetők kockázatvállalási hajlandóságának további csökkenésével függhet össze. Vagyis a hitelpiaci ügyleteken elszenvedett veszteségeket a feltörekvő piaci nyereséges pozíciók lezárásával igyekeznek enyhíteni a befektetők.

Az internetes szakportál makroelemzője hozzátette: rövid távon sokkal inkább gyengülhet a forint, semmint hogy visszaerősödne. Ennek oka, hogy két kockázati tényező is a "levegőben van". Az egyik, hogy a Moody's a kockázati alap (hedge fund) iparágban nagy szereplők összeomlásának veszélyére figyelmeztetett. Ha ez bekövetkezne, pánikszerű eladásokra, hatalmas árfolyamkilengésekre kellene számítani a pénz- és tőkepiacok megjósolhatatlan területein, ezek a feltörekvő piacok között bizonyára a magyart is negatívan érintenék. Szintén nem biztató a rövid távú kilátásokkal kapcsolatban az sem, hogy a japán jen tartósan erősödik az euróval és a dollárral szemben.

A forintgyengülés első körben azokat veszélyezteti, akik devizahitelben adósodtak el. Az Erste Bank modellezése alapján akkor kellene igazán aggódni, ha a forint-euró-árfolyam a 310-315-ös szintre zuhanna. A hitelintézet szakértői szerint ilyen esetben az átlagos, havi törlesztőrészletek húszezer forinttal növekedhetnek, s ez már jelentős tehertétel a háztartásoknak.

A tegnapi kereskedés során, a nyitás utáni forintesés 262,50 körül megfordult, az euróval szembeni jegyzéseket délutánra 261-ig húzták vissza a devizakereskedők.

Szajlai Csaba, Magyar Hírlap


fidesz.hu