A Magyar Nemzeti Bank előzetes adatai szerint a háztartások nettó finanszírozási képessége, vagyis pénzügyi megtakarítása a 2007 második negyedévével végződő utolsó négy negyedévben - folytatva a másfél éve fennálló csökkenő tendenciát - a bruttó hazai termék két százalékát érte el. A magyar jegybank kimutatásai szerint eközben töretlen a lakosság hitelfelvételi kedve.
Mindennek hátterében pedig a megszorító csomag okozta sokk áll: a családok hitelekkel próbálják átvészelni a központi pénzügyi kiigazítást. A pénzügyi kölcsönöknél még mindig a deviza a sláger, főként a svájcifrank-alapú hiteleket keresik az ügyfelek.
Áron G. Papp svájci gazdasági szakértő, a Swiss Business Club soros elnöke szerint az eladósodás sokadik jele annak, hogy a lakosság kölcsönökből próbálja átvészelni a kormányzati megszorító intézkedéseket. Az azonban probléma, hogy a családok nem hajlandók elfogadni a központi pénzügyi kiigazítási program mellékhatásait. Szerinte úgy tűnik, a magyar háztartások egérutat keresnek a hitelfelvételek révén. Hozzátette: megdöbbentő a családok kockázatvállalási hajlandósága.
"Miközben a kormány már bejelentette a hét szűk esztendőt, az állampolgárok nem hajlandók tudomást venni róla." Áron G. Papp elképesztőnek tartja, hogy a magyarok jobban bíznak a svájcifrank-alapú hitelekben, mint saját fizetőeszközükben.
Magyar Hírlap
fidesz.hu