A vádirat szerint Bakai Csaba, a Magyar Autósok Pártja elnöke az áprilisi országgyűlési választások előtt arra kérte Vízhányó Jánost, aki a Magyar Vállalkozók Egységpártja (Mavep) színeiben indult volna a voksoláson, hogy ha nem tudja összegyűjteni az induláshoz szükséges 750 darab kopogtatócédulát, az addig összeszedett, nevére kitöltött 79 szelvényt küldje el neki. Az ügyész szerint Pászti Ágnes, a Centrum Párt megyei gesztora, szegedi önkormányzati képviselő, tanácsnok pedig azt kérte Bakaitól, juttassa el hozzá a szelvényeket. A politikus asszony utasítására a kopogtatócédulákat ezután átadták a harmadrendű vádlott Ila-Tóth Ferencnek, aki a Centrum színeiben szeretett volna képviselőjelöltként indulni Makón. Ila-Tóth saját nevét írta a szelvényekre és leadta azokat a helyi választási bizottságnak.
A bíróság álláspontja szerint bizonyított, hogy a kopogtatócédulák lefestve kerültek Ila-Tóth Ferenchez, akinek tisztában kellett volna lennie azok javítási módjával, azaz hogy a céduláknak a választói akaratot kell tükrözniük, egy egyszerű átfestés-átírás nem megfelelő. Bakai Csabának tudnia kellett, hogy milyen célból kéri tőle Pászti Ágnes Vízhányó céduláit. A Centrum megyei gesztorának pedig érdekében állt a lefestés, hiszen új párt lévén minél több képviselőjelöltet akartak állítani - hangzott el az indoklásban.
A politikailag kényes ügy megakadályozhatja Pászti alpolgármesterré választását.
Az ítélet nem jogerős, a két bűnsegédi bűnrészes, Pászti Ágnes a 126 ezer forintos, Bakai Csaba pedig a 100 ezer forintos pénzbüntetése ellen felmentésért fellebbezett, Ila-Tóth Ferenc három nap gondolkodási időt kért. A bíróság kötelezte a három vádlottat a mintegy 100 ezer forintos bűnügyi költség megtérítésére is.
Pászti Ágnes az ítélethirdetés után a Délmagyarországnak nyilatkozva elmondta: az írásbeli indoklás áttanulmányozása nélkül nehéz bármit is mondani, ugyanakkor abszolút vétlennek érzi magát, döntsön tehát a másodfok.
Szögi Andrea - Délmagyarország online
Cikk: | Átfestették a neveket |