A tábla eltávolítását azzal indokolták, hogy felállításakor túl közel helyezték el az országúthoz. Sőt, mondják, voltak olyan kegyesek, hogy a Háromszéki Magyarok Világtalálkozójára és a hét végi rendezvény mintegy hétszáz meghívottjára való tekintettel a pénteken kiadott utasítás végrehajtását elhalasztották. Legyünk hát hálásak? "Ha a hét végén kezdtünk volna neki a leszerelésnek, mindannyian odagyűltek volna.
Képzeljék el, mekkora cirkusz lett volna belőle" - mondta Ludovic Orban román közlekedési miniszter, akinek, szavaiból ítélve, valóban van taktikai érzéke.
Székelyföld nem egészen négy napig úgy lehetett azonos önmagával, hogy ezt tábla is jelezte a határában. De Romániában az ilyesmi még mindig szemet szúr a többségi hatóságoknak, az "államalkotó nemzetnek". Hiába az uniós csatlakozás, hiába az európai követelményrendszerek, hiába a megkövetelt jogharmonizáció, Romániában még mindig rettegnek és irtóznak az autonómia fogalmától. Abban a földrajzi és történelmi környezetben, amelyik az integrációs folyamatok felé halad, a határok átjárhatóságával, a személyi és közösségi szabadságjogokkal Romániában még riadalmat kelt, és az esetleges elszakadás "rémképét" vetíti előre az önrendelkezés fogalma.
A miniszter a világtalálkozóra, a Duna Televízió jelenlétére hivatkozott nyilatkozatában, de nem tehetjük meg, hogy ne vegyük észre: a Székelyföld határát jelző táblát nemzeti ünnepünkön, államalapító Szent István napján távolították el helyéről. Nehogy az erdélyi magyarságnak legyen egy felhőtlen, felszabadult ünnepe. Ez az üzenet így már nem is csak a Székelyföldnek, a székelyföldieknek szól, hanem - tágítsuk egy kicsit a kört - mindenkinek, aki ezt a napot a saját ünnepének tekinti.
A román hatóságok provokációnak tartják az autonómiára utaló jelzéseket, az arra irányuló törekvéseket. Egy ilyen útjelző tábla felállítását sem tudják elfogadni, pedig ez alapvetően csekélység a tényleges autonómiához képest, s lényegében csak szimbolikus jelentősége van.
Az államhatárokon átnyúló regionális együttműködési formák, a hagyományos történelmi tájegységek autonómiája, a decentralizáció az Európai Unió legfontosabb jellemzői. Ha Románia az unióban akar boldogulni, ezt el kell fogadnia. Ellenkező esetben nem kellett volna annyira igyekeznie a tagság elnyeréséért.
Magyar Hírlap
fidesz.hu