A rendezvény legfontosabb helyszínein, a Szent György utcában, a Hunyadi udvarban, a Savoyai teraszon, az Újvilág kertben, a Sikló utcában, az Oroszlános udvarban a Népművészeti Egyesületek Szövetségének szervezésében a kézművesek, a hagyományos népi mesterségek művelői és szakavatott ismerői játszóházakkal, jurtákkal, szövéssel, fonással, gyöngyfűzéssel, nemezeléssel, népzenével, igazi, helyben faragott székely kapuval várták az érdeklődőket. A szervezet körülbelül hatezres tagságából mintegy nyolcszáz mesternek tudtak helyet adni a szervezők a palotában és a környékén.
Az idén a sorrendben az immár 21. Mesterségek ünnepének kiemelt témája a bőrművesség volt. Ehhez kapcsolódva Kifordítom, befordítom címmel a bőrművesség mesterei mutatkoztak be a Magyar Nemzeti Galéria A épületében. A kiállításon a Kárpát-medence hagyományainak továbbélését mutatták be, a régmúlt formáinak alapján készülő, de mai használatra szánt bőrtárgyak felsorakoztatásával.
A Hunyadi és az Oroszlános udvarban, valamint a déli nagy rondellán kialakított gyermekjátszókban a legkisebbek is kipróbálhatták, hogyan készítették egykor ük- és nagyszüleik saját kezűleg a hétköznapi dísz- és használati tárgyaikat, ékszereiket, ruháikat. A rondellán a hangszerkészítők pavilonjában a hangszerkészítő mesterek egész napos gyermekfoglalkozásokat tartottak, klasszikus és népi hangszereiket pedig minikoncerteken mutatták be. A Hagyományok Háza és a Dr. Kresz Mária Alapítvány közös programjában kötélverést, fazekasságot, gyapjúfestést, madzagszövést, gyékényezést és más érdekességeket tanulhattak az ügyes kezű gyerekek a népi játék- és kismesterség-oktató tanfolyam tanárainak és hallgatóinak vezetésével. A Hunyadi udvarban a mesterségbemutatókkal egybekötött játszóházakat az Esély Alapítvány Kövessi Erzsébet Kézműves Iskola mesterei és diákjai, Székely Éva tanítványai vezették.
Magyar Hírlap
fidesz.hu