fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Mérnökháború? Panama? Hűtlen kezelés?
2007. augusztus 21., 10:01
A Közbeszerzési Döntőbizottság kétszer is helyt adott a pécsi csatornaépítési tender vesztes mérnökcsapatai kifogásainak, és megsemmisítette az önkormányzat döntését. Sőt meg is bírságolta a várost. Az önkormányzat másodjára is ugyanazt a céget hozta ki győztesként, amelynek pályázatát a döntőbizottság elsőre a kirívóan alacsony ár miatt találta könnyűnek. A beruházás csaknem egy éve áll. A Magyar Hírlap írása.

Áll a bál Pécsett a szennyvízhálózat bővítése miatt. A kivitelezést, 5,7 millió eurós (1,4 milliárd forint) ajánlatával a Hídépítő Zrt. nyerte el, de még egy csákányvágást sem tehettek hivatalosan az európai uniós pályázati pénzből történő beruházás ügyében, pedig már októberben már meg kellett volna kezdeniük, a munkálatok azonban a mérnök-műszaki ellenőrzésre kiírt közbeszerzési tendernél megrekedtek.

Az önkormányzat által elkészített tervezői költségvetés 655 ezer euróról (165 millió forint) szólt, a pályázat bírálati szempontja pedig az ár volt. A közbeszerzési eljárásban győztesként kihirdetett fővárosi mérnöki iroda, az A. I. T. U. konzorcium kevesebb mint a szakértői költségvetés feléért, durván hetvenötmillió forintért vitte el a munkát.

A másik három pályázó a győzelem közelébe se jutott, hiszen a második legolcsóbb árajánlat 125 millió forintról szólt. Meglehetősen pikáns egyébként, hogy a költségvetést az az Eurout Kft. készítette, amely maga is indult a versenyben, és mintegy negyvenmillió forinttal alacsonyabb összegű árajánlatot adott, mint amennyit a költségvetésben reálisnak ítélt.

Ötmilliós bírság
De miután ezzel sem rúgott labdába a pécsi önkormányzatnál, a tender második helyezettjeként fellebbezett, és a Közbeszerzési Döntőbizottság a kifogásnak helyt adott. Kirívóan alacsony árra hivatkozva megsemmisítette a döntést, és az önkormányzatot felszólította a pályázati anyag tételes ellenőrzésére. Pécs város képviselő-testülete másodjára is nekirugaszkodott, és ugyanazt a céget hozta ki győztesnek, mint elsőre. Ezt a döntést a Metróber-Főber konzorcium támadta meg, és a döntőbizottság ismételten helyt adott a kifogásnak, mert az önkormányzat a felhívás után sem megfelelően végezte el a tételes ellenőrzést. Az önkormányzatot ráadásul mindkét esetben meg is bírságolták, először egy-, másodjára kétmillió forintra, és mindkétszer kilencszázezer forint eljárási díjat is kellett fizetniük. Összességében 4,8 millió forint röpült ki eddig az ablakon, úgy, hogy még egy csákányvágás sem történt.

Egy kilétét egyelőre felfedni nem kívánó ember az önkormányzat makacsságát látva panamát sejt a háttérben, és arra hivatkozik, hogy a közbeszerzési törvény értelmében a pályázat kiírójának egyenlő távolságot kell tartania minden pályázóval a verseny tisztasága, átláthatósága és a semlegesség okán. Következésképp az ajánlatkérőnek, ha történetesen levélben fordul az egyik pályázóhoz, ezt a levelet valamennyi pályázónak el kell juttatnia. "Ezzel szemben a Közbeszerzési Döntőbizottság első határozatával kapcsolatosan az önkormányzat képviselője titokban konzultált a nyertesnek kihirdetett mérnöki irodával, ez súlyos törvénysértés" - mondta a magát az önkormányzathoz közel állónak tartó informátorunk.
Azt mondták, ha szükségessé válik, akkor a bizonyítékokat bíróság előtt is hajlandók bemutatni.

Türelmetlen lakók
Kovács Katalin, a pécsi uniós csatornaberuházás projektigazgatója minderre ekképp reagált: "Nem vagyunk hajlandók magunkból hülyét csinálni. Tavaly október 30. óta nem tudjuk elkezdeni a beruházást, pedig a városban huszonhét utcában ásták fel az árkokat, és a lakók is türelmetlenek. Nyolcvanmillió forint a tét, ennyivel olcsóbban végezné el a munkát az általunk nyertesnek kihirdetett pályázó, ezt nyakatekert beadványokkal támadták meg. Képtelenség, hogy a műszaki ellenőrzés a beruházás egytizedébe kerüljön, még az általunk győztesnek hirdetett iroda is a beruházás öt százalékáért vállalta volna a munka elvégzését, ha a Közbeszerzési Döntőbizottság határozata ezt nem torpedózza meg. Nem vagyunk hajlandók naponta 150 ezer forintos honoráriumot kifizetni egy mérnöki irodának, ha ezt tennénk, az már kimerítené a hűtlen kezelés fogalmát. Ha Debrecen meg tudta csinálni a műszaki ellenőrzést a beruházási érték 1,3 százalékáért, akkor az öt százalék nem is tűnik olyan kevésnek."

A projektigazgató szavait cáfolja informátorunk, aki szerint ezek az érvek minden szakmaiságot nélkülöznek. Ehhez csak el kell olvasni a pályázati követelményeket. Szerinte a közbeszerzésben úgy is lehetne spórolni, ha a korábbi, szerintük érvényes és korrekt pályázatot eredményesnek hirdetnék.
A képviselő-testület augusztus 27-én dönt, hogy új közbeszerzési eljárást ír-e ki, vagy csupán ismételten döntést hoz.

Bán Károly, Magyar Hírlap


fidesz.hu