fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szent István-nap a határon túl
2007. augusztus 21., 10:46
A határon túli, magyarlakta területeken is megemlékeztek a hét végén az államalapításról. Markó Béla és Tőkés László közösen avatott szobrot Átosfalván. A Népszabadság írása.

A Szent István-napi rendezvények a bőség megszokottnál is nagyobb zavarát okozták az erdélyi magyaroknak - jelentette kolozsvári tudósítónk. Nagyszebenben az európai kulturális fővárosi rendezvények keretében sorra kerülő Magyar Hét e napját éppen Szent Istvánról nevezték el, ehhez illő programokkal, Sepsiszentgyörgyön a Háromszéki Magyarok Világtalálkozója zajlott. Vasárnap este a maksai Óriás-pincetetőn, több tízezer néző előtt mutatták be Szörényi Levente Egy a nép, egy a magyar című produkcióját. Gizella királyné átosfalvi szobrát Markó Béla RMDSZ-elnök és Tőkés László református püspök együtt leplezte le. A két politikus üzenete is kiegészítette egymást. Míg Tőkés László arról beszélt, hogy a kis nemzeteknek is van jövőjük, Markó Béla azt hangsúlyozta, hogy Szent István és Gizella királyné nélkül a magyarságot összetartó hit jóval gyengébb lett volna.

Sok ezer résztvevővel Palicson tartotta idén Szent István-napi ünnepségét a legnagyobb délvidéki magyar párt. Itt Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke a nemzeti egység megteremtését nevezte a délvidéki magyarság legfontosabb céljának. Leszögezte, hogy a VMSZ az egység megteremtésének élenjárója, és az is marad. Le kell számolnunk az előző időket jellemző egymásnak fordulás önpusztító gyakorlatával - ezekkel a szavakkal fordult Pásztor a délvidéki magyar pártok vezetőihez.

Több magyarlakta felvidéki településen már szombaton is koszorúzásokat, megemlékezéseket tartottak Szent István király ünnepe alkalmából. A mátyusföldi Deákin Sólyom László magyar államfő ünnepi szent misén vett részt, majd megkoszorúzta az állam és a falu alapítóinak közös emlékművét. A csallóközi Csicsó község Hét vezérről elnevezett szoborparkjában leleplezték Szent István szobrát, a Pozsonyhoz közeli Somorján emlékestet tartottak. Dunaszerdahelyen többnapos ünnepségsorozat keretében tartottak megemlékezést, s ökumenikus istentiszteleten vettek részt a döntően magyar ajkú járási székhely és a környékbeli falvak lakói.

A csehországi magyarok Prágában gyűltek össze ünnepi megemlékezésre, amely az 1989-es rendszerváltás után vált rendszeressé: a cseh fővárosban találkoznak az Együttélés Politikai Mozgalom Magyar Tagozata, valamint a Cseh- és Morvaországi Magyarok Szövetségének képviselői. Palágyi István György, a magyar tagozat elnöke kijelentette: a több mint ezer éve megalakult magyar államot a csehországi magyarok is a magukénak vallják.

Népszabadság


fidesz.hu