A megyeháza zsúfolásig megtelt Árpád-termében Kósa Lajos polgármester köszöntötte a közgyűlések tagjait, a történelmi egyházak vezetőit, az egyetem rektorát, a megyei és városi rendőrkapitányság vezetőit. A cívis város polgármestere reményét fejezte ki amiatt, hogy hagyományt teremt a város és a megye önkormányzata a közös ünnepléssel, mert mint fogalmazott, bár vannak vitáink, de közös a nyelvünk, egy nemzethez tartozunk. Beszédében kiemelte: közös gondolkodásra van szükség, mert utolsók vagyunk szinte minden gazdasági mutató tekintetében. Adósságállományunk megduplázódott, utolsó tartalékainkat éljük fel, s az ilyen helyzetben van szükség az összefogásra - hangsúlyozta. "Szent István ünnepén nem kudarcot valló évfordulóra, hanem a sikeres államalapításra emlékezünk" - húzta alá.
Rácz Róbert, a megyei közgyűlés elnöke, ünnepi beszéde elején leszögezte: több, mint ezer éve él a szilajságáról, kalandozásairól ismert akkori magyarság a Kárpát-medencében. Szent István azonban államközösségbe szervezte a magyar törzseket, mely által - szilárd törvénykezéssel - maradandót alkotott. A továbbiakban arról szólt, hogy önállóságunkat többször elveszítettük, ám Magyarország lakói soha nem adták fel életerejüket, hitüket, szabadságvágyukat. A történelem zivatarai megtanították a magyarokat a türelemre, hogy csak azért is kibírjuk, eljutunk a jobb jövőhöz - fogalmazott, majd hozzátette: amíg vannak céljaink, nagy baj nem lehet. Szent Istvánról azt mondta: államalapító királyunk egy jól szervezett országban hitt, most viszont az egyéni érdekek vezérlik vezetőinket. Az elvonások drasztikus szintet érnek el - aktualizált Rácz Róbert. Minden 100 Ft-ból 70-et vesz el az állam - támasztotta alá.
A felemelkedés zálogaként említette a szembenézést múltunkkal, valamint értelmes célkitűzést. Ma nem erős a nemzet, mert nem képes közös célokat megfogalmazni. Helyette hazugságokra, a törvények kijátszására törekszik a jelenlegi politika - támasztotta alá az elmondottakat. Ha jószándékú, emberséges vezetők vannak, akkor van fejlődés - jegyezte meg, hozzátéve, hat éve kihúzhattuk magunkat, ma viszont szemlesütve kullogunk, s irígykedve nézzük szomszédainkat, akik elhúznak mellettünk. Beszéde végén büszke, erős, biztonságos életet nyújtó országot kívánt mindannyiunknak a megyei elnök.
Bölcskei Gusztáv református püspök ünnepi beszédében az emberi élet négy alkotó eleméről - föld, levegő, tűz, víz - szólt, s azt kívánta, ne csak múltja, jelene, hanem jövője is legyen a magyar népnek.
Évtizedek óta hagyomány, hogy a megyei közgyűlés elnöke "Hajdú-Bihar Megye Önkormányzatának Emlékérme" kitüntetést adományoz azoknak, akik a tudományos, kulturális, sportéletben, a közigazgatásban, a megye nemzetközi kapcsolatainak építésében, az európai uniós csatlakozás előkészítésében vagy más területeken kimagasló eredményeket értek el, vagy tevékenységükkel, illetve eredményeikkel méltóvá válnak az elismerésre. A megye kitüntetettjei mindketten a Nyírerdő Zrt. munkatársai, akik évek óta kimagasló szakmai munkát végeznek az Erdőspusztákon. Juhász Lajos a debreceni és Szabó Béla, a halápi erdészet igazgatója a 2005-ben pusztító vihar által okozott károk felszámolása és az újraerdősítés terén végzett kiemelkedő munkájukkal érdemelte ki az elismerést. Az U23-as atlétikai Európa-bajnokság szervezésében végzett kiemelkedő munkája elismeréseképpen oklevélben és pénzjutalomban részesült Rutkovszky Ede, a szervezőbizottság eseménykoordinátora, Tóth János, a szervezőbizottság gazdasági igazgatója, Nagy Judit, a szervezőbizottság irodavezetője, Sásdi István, a szervezőbizottság műszaki vezetője, Giczei Csaba a versenyrendezés technikai igazgatója és Nyúl Imre versenyirányító, a Hajdú-Bihar Megyei Atlétikai Szövetség főtitkára.
Nyírő Gizella - fidesz.hu