fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kitelepítettek Találkozóján koszorúzott a Tiszafüredi Fidelitas
2007. augusztus 22., 13:27
Kócsújfalu mellett elhaladó emberek valószínűleg nem tudnak arról, hogy ez a kis falu olyan szörnyű emlékeket hordoz, amelyek történelmünk sokat vitatott és máig sem teljesen feltárt időszakából származnak.

Tiszafüred, a Tisza-tó egyetlen városa a 33-as főút mentén található, Füzesabony és Debrecen között. Ha valaki autóval halad a fentebb említett főúton a pusztában, Tiszafüred és Hortobágy települések között elhalad Kócsújfalu mellett, és talán eszébe sem jut, hogy ez a település közigazgatásilag Tiszafüredhez tartozik. Az arra járó emberek valószínűleg arról sem tudnak, hogy ez a kis falu olyan szörnyű emlékeket hordoz, amelyek történelmünk sokat vitatott és máig sem teljesen feltárt időszakából származnak.

Az Államvédelmi Hatóság Magyarországon, a Hortobágy környékén, szovjet GULAG mintára kényszermunkatáborokat hozott létre (a 12 tábor között volt Füred-Kócspuszta is), ahová bírói végzés nélkül 2524 családot (7282 főt) hurcolt "önként vállalt lakhelyére" az ötvenes években. Arra hivatkoztak, hogy politikailag megbízhatatlanok. 1950. június 23-tól 1953 nyaráig tartott a megpróbáltatás azok számára, akiket elhurcoltak otthonukból a kényszermunkatáborokba. Végül 1953. július 4-én adta elő az Országgyűlésben Nagy Imre azt a kormányprogramot, amely a változásokat jelentette. Ennek következményeként július 23-án döntés született a "hortobágyi zárt területeken" élőkről is a közkegyelem gyakorlása esetében és döntöttek arról is, hogy az internálásokat 1953. október 31-ig fel kell oldani és az internálótáborokat megszüntetni. 2007. augusztus 11-én Tiszafüred- Kócsújfalun erre az eseményre emlékeztünk.

Az ünnepi megemlékezésre szombat délelőtt kilenc órakor az Emlékezés Kápolnájánál került sor a Tiszafüredi Önkormányzat szervezésében. Az érintettek és az érdeklődők a délelőtt folyamán részt vehettek az ünnepélyes megnyitón, az ünnepi műsoron és az ökomenikus Istentiszteleten.

Az ünnepi műsor keretében Fejér Andor a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Közgyűlés elnöke mondott beszédet, valamint Stefka István a Magyar Nemzet újságírója tartott előadást. Ezen kívül a résztvevők irodalmi előadások keretében Pesty József és Vass Albert verseket hallgathattak, majd a Szőke Tisza Népzenei Együttes és a Pátria Néptánc Csoport fellépése következett. A rendezvény zárásaként került sor a kápolna alap megkoszorúzására ahol még soha nem helyeztek el ennyi koszorút. A Tiszafüredi Fidelitast Ujvári Imre csoportelnök és Rajna Péter alelnök képviselte. Jövőre lesz tizenöt éve, hogy a kápolna alapot megépítették. Ennek évfordulójára a szervezők egy sokkal nagyobb szabású ünnepséget terveznek és szeretnék, ha sokkal több résztvevő emlékezne az ötven évvel ezelőtt történtekre.

Az Emlékezés Kápolnájának építése 1993-ban kezdődött el, elkészült az alapja, de sajnos ezen a szinten megrekedt az építkezés. A hortobágyi táborokba elhurcoltakra 2003. augusztus 16-án emlékeztek először és a rendezvény segítségével, próbálták újra elindítani a kápolna felépítésének folytatását. A mostani és még hasonló rendezvényeken való részvétel mellett a Tiszafüredi Fidelitas kötelességének érzi, hogy komolyabban foglalkozzon a kápolna sorsával. Ezért a közel jövőben fel fogjuk venni a kapcsolatot az illetékes hatóságokkal, hogy segíthessük a kápolna építésének befejezését.

Ujvári Imre
csoportelnök