fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A Matica Slovenska tiltakozik Sólyom László felvidéki látogatása ellen
2007. augusztus 22., 15:08
A hazafias szlovák kulturális intézményhez, a Matica Slovenskához közeli "aláírók" csoportjának tagjai kedden tiltakozásuknak adtak hangot, amiért Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke vasárnap a felvidéki Deákin részt vett és beszédet mondott a falu Szent István napi emlékünnepén.

A magyar megnyilvánulások ellen másfél évtizede rendszeresen fellépő, magukat nagysurányi aláíróknak nevező személyek szerint az államfő látogatása semmiképpen sem tekinthető magánjellegűnek, Sólyom László jelenlétében a független és önálló Szlovák Köztársaság területén egy idegen állam ünnepét rendezték meg. Ez szerintük megengedhetetlen, ezért tiltakozásukat eljuttatják Sólyom Lászlóhoz is, az esetről pedig tájékoztatni fogják Ivan Gasparovic szlovák államfőt és Ján Kubis külügyminisztert.

Szerdán, a Matica Slovenská székházában megtartott sajtótájékoztatóján Stanislav Bajaník, a Matica titkára előbb tagadta, majd újságírói firtatás nyomán kényszeredetten elismerte, hogy a magyar államfő nem a "hátsó kiskapun", hanem a szlovák elnöki iroda és a pozsonyi külügyminisztérium tudtával, az ilyenkor szokásos protokollnak megfelelő módon járt Szlovákiában. Bajaník ennek ellenére kifogásokat emelt, jóllehet, a magyar államfő Deákin azt is hangsúlyozta: "Jó lenne, ha térségünk országainak államfői úgy járnának át egymás országába, hogy az magától értetődő legyen." Sólyom szólt arról is, jómaga mennyire örül, ha Ivan Gasparovic egy magyarországi szlovák faluba látogat. A pozsonyi sajtótájékoztatón mégis kifogásként hangzott el: "A köztársasági elnök, mint az első közjogi méltóság, egy ilyen jellegű akción aligha léphet fel magánszemélyként."

Noha Sólyom László Deákin Szent István soknemzetiségű országának megtartó erejéről, jogbiztonságáról, a nem magyar anyanyelvűek magyar nemzetet erősítő szerepéről és erényeiről is szólt, és idézte István intelmeinek közvetve a szlovákokra is vonatkozó részeit, Bajaník ennek ellenére azt állította, hogy Sólyom László Szent István országát "a saját eszméje szerint, ezúttal a magyarság számára kisajátította," márpedig Szent István Bajaník szerint is "a közép-európai térség jelentős személyisége volt, akit mi is tisztelünk."

A "nagysurányi aláírók" társasága 17 éve, a Matica Slovenská kebelén jött létre, s azóta minden "alkalmat" megragadva hallatja magyarellenes hangját. Az aláírók kedden Révkomáromban találkoztak, ahol a magyar államfő látogatásával kapcsolatos fenti kifogásaikat nyilatkozatba foglalták s ezt - Sólyom Lászlónak címezve - Magyarország pozsonyi nagykövetségéhez is eljuttatták. A hat személy kézjegyével ellátott nyilatkozatban azt is sérelmezik, hogy az elnök a szlovákiai magyarok nyelvi jogait is védelmébe vette, bár ezeket Szlovákia szerintük maradéktalanul megadja, míg a magyarországi szlovákok nem bírnak ezzel azonos anyanyelvi jogokat.

Váradi Lajos ideiglenes ügyvivő az MTI-nek elmondta: nem szívesen kommentálná a nyilatkozatot, mert nehéz megítélni, hogy Sólyom László Deákin elhangzott beszédének ilyetén való félreértése szándékos-e, vagy véletlen. "Ráadásul tudvalevő, hogy az elnök Urat annak a községnek az önkormányzata és római katolikus egyháza hívta meg, amelynek ősi templomában, a falu őslakóinak temetésén első írásos nyelvemlékünket, a Halotti Beszédet és Könyörgést elsőként használták" - mondta az ügyvivő magyar diplomata.

MTI- fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: A mátyusföldi Deákiban ünnepelt Sólyom László