A kolozsvári fórumon - mintegy ezer ember - kezdeményező bizottság létrehozásáról döntött. A 30 tagúra tervezett testületbe most 19 főt választottak meg a Királyhágómelléki Református Egyházkerület javaslatára, a lista a fórum képviselőinek írásos javaslatai alapján lesz majd teljes.
A kezdeményező bizottságban szerepet vállalt a Romániai Magyar Demokrata Szövetség öt parlamenti képviselője - Szilágyi Zsolt, Toró T. Tibor, Pécsi Ferenc, Vekov Károly és Kovács Zoltán. Bizottsági tag lett többek között Szász Jenő székelyudvarhelyi polgármester, Fodor Imre, Marosvásárhely volt polgármestere, Kincses Előd ügyvéd, Bodó Barna politológus.
A bizottság feladata lesz az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács megalakításának előkészítése, a különböző autonómia-statútumok nyilvános vitára bocsátása és véglegesítése.
A kolozsvári fórum sem a teljes bizottság létrehozásának időpontjáról, sem arról nem döntött, hogy az előkészítő munkával mikorra kell elkészülni.
A fórumot megelőzően ökumenikus ünnepélyt tartottak a kolozsvári Szent Mihály katolikus plébániatemplomban, ahol a házigazda szerepét betöltő Czirják Árpád katolikus érseki helynök mellett Szabó Árpád unitárius püspök, Pap Géza és Tőkés László református püspökök, a betegség miatt távol maradt Mózes Árpád evangélikus püspök nevében Kovács Attila, valamint Kónya Hamar Sándor, az RMDSZ Kolozs megyei szervezetének elnöke mondott rövid beszédet.
A Szent Mihály templomban összegyűlt több ezer emberből mintegy ezer vonult át a Farkas utcai református templomba, a Márciusi Fórum színhelyére.
Itt Pap Géza püspök beszédében elmondta, Erdélyben református hagyomány az, hogy a prédikátorok a hatalom gyakorlói felé is szókimondóan képviselik Isten szavát és a nép óhaját. Úgy vélte, válságos helyzetbe jutott az erdélyi magyarság, ami indokolttá teszi az egyház szerepvállalását. Hangsúlyozta azonban, hogy nem a meglévő struktúrák szétverése céljával gyűltek a templomba, hanem azért, hogy az egységet szolgálják.
Tőkés László püspök is az egyház szerepvállalását magyarázta felszólalásában. Szavai szerint az egyház politikai közéleti segítséget nyújthat, miként szociális intézményeket is létrehoz, hogy a rászorultaknak segélyt adjanak.
Úgy vélte, az erdélyi magyar közösség számára nem az egység, hanem a teljesség kialakítása a cél.
MTI - fidesz.hu