fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A Miskolci Városgazda nem fizet
2007. augusztus 27., 08:13
A Miskolci Városgazda Kht. nem fizette ki azt a 32 millió forintos bírságot, amelyet a borsodi megyeszékhely Búza téri piaca pecsenyesütő pavilonjainak engedély nélküli lebontása miatt szabott ki rá a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal. A márciusi rombolás miatti bírság beszedése ugyan végrehajtható lenne, miután a közhasznú társaság késve adta be fellebbezését, a műemlékvédelmi hivatal felettes szerve mégis újra vizsgálja a késlekedés okát. A Magyar Nemzet tudósítása.

Paszternák István, a műemlékvédelem miskolci irodavezetője szerint a Búza téri piac esete nem egyszerű ügy. Mint mondta, a Városgazda Kht. a megszabott 15 napos határidőn túl, késve adta be fellebbezését a 32 millió forintos bírság miatt. Más esetben a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) azonnal behajthatná kinnlevőségét. A Kulturális Örökségvédelmi Hivatal Hatósági Főfelügyelete mégis átvette az elbírálás jogát Miskolctól, s a kht. indokainak áttanulmányozása, értékelése után 60 napon belül hozza meg döntését másodfokú hatóságként. Paszternák István emlékeztetett: a műemlékvédelmi hatóság az elmúlt évtizedek során még nem szabott ki ekkora összegű bírságot Magyarországon. A rekord eddig a KÖH pécsi irodájának 2005-ös, 10 millió forintos bírsága volt, amikor az egyik útépítő cég régészeti emlékeket semmisített meg.

Veres Istvánt, a Miskolci Városgazda Kht. igazgatóját többszöri megkeresésre sem sikerült elérni, a társaságot fenntartó városi önkormányzat pedig nem tartja illetékesnek magát azon kérdés megválaszolására, hogy miért késlekedtek a fellebbezéssel. Megtudtuk, Veres sajtótájékoztatót ígért, de eddig nem történt semmi, pedig már nincs szabadságon. Ráadásul legutóbbi telefonbeszélgetésünkkor állította: megnyerik a pert, ha a pavilontulajdonosok jogi útra terelik az ügyet, ugyanis önkormányzati társasága szakszerűen járt el márciusban, amikor előzetes bejelentés és bontási engedély nélkül dózeroltatták le a pecsenyesütők pavilonjait.

Czakó Károly, Miskolc egyik legismertebb ügyvédje eközben úgy véli, a kht. hibát követett el, mert ez alkalommal nagyon nehéz hihető magyarázatot adni a fellebbezéssel kapcsolatos késlekedés okára. Megjegyezte: más a helyzet magánszemély esetében, aki akár akadályoztatva is lehet betegség okán, de egy önkormányzati cég nem nagyon szokott ágynak esni. Nem érti, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal miért adta tovább az ügyet, hiszen következmények nélkül juthatott volna hozzá a 32 milliós bírsághoz. Ha jósolnia kellene, azt jövendölné, hogy e jelentős összeget ki kell fizetnie a kht.-nek. Iván Zsolt, a 15 pavilontulajdonos ügyvédje tegnap közölte: beadta a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróságra 15-ből 13 védence keresetét, amelyben a pórul járt felperesek egyenként 5,2 millió forintnyi kártérítési igényt nyújtottak be Miskolc önkormányzatával szemben. A jogi képviselő emlékeztetett, a KÖH azonnali végrehajtást rendelhetne el, mégis európai módon járt el, s részükről sem az a cél, hogy megregulázzák a piacot üzemeltető céget, hanem igazuknak szeretnének érvényt szerezni. Az más kérdés - tette hozzá -, vajon fordított helyzetben hogyan cselekedne a cég és a miskolci önkormányzat.

Mint arról többször beszámoltunk, a Búza téri piac 15 pecsenyesütő pavilonját tette a földdel egyenlővé az önkormányzati tulajdonú Miskolci Városgazda Kht. a tulajdonosok beleegyezése és bontási engedély nélkül. Várható volt a Kulturális Örökség Hivatalának 32 milliós büntetése, a Búza tér ugyanis műemléki védelem alatt áll, tehát a kht. - Veres István igazgató korábbi kijelentéseivel ellentétben - jogellenes cselekedetet követett el, amikor felszámoltatta a pecsenyesütők pavilonsorát.

Tolcsvai L. László, Magyar Nemzet


fidesz.hu