A legfontosabb kérdésekben nem sikerült végleges megállapodásra jutni az elmúlt napokban az RMDSZ-t és a Tőkés Lászlót a közeledő európai parlameni választáson támogató magyar szervezetek munkacsoportjainak harmadik ülésén sem. Ezért a hét végi, negyedik összejövetelre maradt a két fél együttműködését szabályozó dokumentum véglegesítése, a közpénzek elosztásának kérdése, valamint annak eldöntése, vállalja-e az RMDSZ európai parlamenti választási listáján az indulást Tőkés László. Utóbbi kérdésben azért is sürgős a döntés, mert az RMDSZ szeptember 8-án véglegesíti a jelöltlistát. Emellett a mostani találkozón is felajánlotta a szövetség Tőkésnek, hogy bejutó helyet biztosít számára, illetve az általa javasolt más személyeknek is, ha vállalja az indulást a közös listán.
Az RMDSZ munkacsoportját vezető Borbély László ügyvezető alelnök elmondta, elemzése szerint az RMDSZ 90-95 százalékban elfogadta a Tőkésék által kidolgozott szöveget, és megegyeztek "az erdélyi magyar közéletben új dimenziót nyitó" alapelvekben is. Igaz, hozzátette: az RMDSZ komolyan veszi a partneri viszony kialakítását, de nem mindenáron.
Szilágyi Zsolt, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács alelnöke, a Tőkést támogató szervezetek munkacsoportjának vezetője nem tagadta, hogy több kérdésben nemcsak elvi, hanem szövegszerű megegyezés is kialakult, így például egyetértettek az Erdélyi Magyar Egyeztető Kerekasztal létrehozásában, de további tárgyalásokra vár a fórum hatáskörének rögzítése. Eközben nem titkolta, hogy újabb nézeteltérések is születtek. Hiányolta a garanciákat, amelyekről a két csoport külön dokumentumot állít össze.
Tőkés László élesen támadta az RMDSZ-t, vezetőit korruptnak, opportunistának és demagógnak nevezte. "Rajtunk nevet a világ, hogy a magyaroknak 17 év után még mindig nincs lehetőségük a választásra" - nyilatkozott. Szerinte az RMDSZ ellenzéke áll most nyerésre, és kijelentette: nincs szüksége közös listára, és ha egyéni jelöltsége többet használ a közösségnek, akkor ebben a minőségében indul majd az EP-választásokon. Elismerte, hogy ezzel vállalja annak kockázatát is, hogy a romániai magyarság EP-képviselet nélkül marad, a kudarc így pontot tehet politikai pályafutására. Szükségesnek mondta az RMDSZ "totalitárius egypártrendszerének" decentralizálását s a pluralizmus bevezetését akár a szövetségen belül, akár azon kívül.
Bogdán Tibor, Magyar Hírlap
fidesz.hu