Az amerikai elnök azt kérte az amerikai állampolgároktól: gondolják át, mi történne, ha "ezek a radikális, szélsőséges erők kiszoríthatnának bennünket a Közel-Keletről".
"A térség drámai módon átalakulna, veszélybe sodródna az egész civilizált világ" - fogalmazott Bush a Nevada állambeli Renóban, veteránok előtt mondott beszédében. Az amerikai csapatok távozásával a szélsőségesek nem hátrálnának meg, ellenkezőleg, "a nyomunkba erednének Amerikába".
"Amerika nem hagyja magára Irakot, amikor segítségre szorul" - jelentette ki a háborús stratégiája miatt a demokrata párti ellenzéken kívül már a Republikánus Párt több tagja által is támadott Bush.
Kijelentette: Irán "a terrorizmusnak az első számú támogatója a világon", s hozzátette: szembe kell szállni a keményvonalas teheráni vezetéssel, "mielőtt túl késő lesz". Azzal vádolta az iráni kormányt, hogy nemcsak az iraki síita felkelőket, hanem az afganisztáni tálibokat is támogatja. Szavai szerint Irán Mahmúd Ahmadinezsád elnök fegyverkezési programja a "nukleáris holokauszt árnyékát" veti a Közel-Keletre.
Arról is beszélt, hogy minden szükséges lépést megtesz az amerikai katonák védelmében. Felhatalmazta az Irakban állomásozó haderő parancsnokait: "szálljanak szembe Teherán gyilkos magatartásával".
Az egyes elemzők által már most "béna kacsának" tartott, hivatalából 2009 januárjában távozó elnök hangsúlyozta: az amerikai csapatok azért harcolnak Irakban, hogy a terroristákkal ne az Egyesült Államokban kelljen szembenézni. Mint hozzátette, az iraki háború kimenetele, a szélsőségesek elleni győzelem a stratégiai jelentőségű régió jövője szempontjából is fontos.
Bush már a második nagy ívű beszédét tartja az utóbbi napokban azzal a céllal, hogy támogatást szerezzen az iraki háború folytatásához. Múlt héten szerdán is veteránok előtt lépett fel; Irakot olyan korábbi amerikai háborúkhoz hasonlította, amelyek ugyancsak népszerűtlenek voltak, de utólag bebizonyosodott, hogy szükség volt rájuk és tartós békét eredményeztek. A koreai és a vietnami háború szerinte például elősegítette Ázsia helyzetének stabilizálását.
George Bush háborús védőbeszédei nyilvánvalóan azt az iraki helyzetjelentést kívánják előkészíteni, amelyet szeptember 15-én terjeszt a kongresszus elé az Irakban állomásozó amerikai csapatok főparancsnoka, David Petraeus tábornok és Ryan Crocker bagdadi nagykövet.
A Fehér Házból néhány napja olyan információ szivárgott ki, hogy a várva várt iraki jelentés szerzői alapvetően a biztonsági helyzet javulásáról fognak beszámolni, és Bush idén már nem módosít Irak-politikáján.
Az ellenzék követeli, Bush viszont ellenzi a csapatkivonást, az elnök véleménye szerint "nem jött el az ideje semmilyen nagy változtatásnak". A Fehér Ház azzal számol, hogy a jelenleg Irakban állomásozó 160 ezer katona - köztük az idei csapaterősítési taktika keretében odavezényelt 30 ezer katona - még jó ideig az arab országban marad. Bush hét végi rádiónyilatkozatában kijelentette: a mostani taktika ígéretes, a katonai sikerek előbb-utóbb megteremtik a politikai stabilitás feltételeit.
Az iraki háborúban eddig 3728 amerikai katona vesztette életét.
MTI - fidesz.hu