A Le Monde című francia napilapban megjelent értékelés szerint a belga helyzet komolysága minden korábbi hullámvölgynél súlyosabb lehet. A belga föderalizmus válsága ezúttal a királyság egészének létét fenyegeti. Két múlt szombati közvélemény-kutatás szerint tízből négy flamand tartaná megoldásnak az ország kettéosztását. A parlamenti választások után 77 nappal még mindig nem sikerült megállapodniuk a pártoknak.
Brüsszel nehéz helyzete
Azok közt, akik hisznek a belga egység jövőjében, a mostani hangulat is csak egy a sok érzelmi fellángolás közül. Rudy Aernoudt, aki az ország szétválása ellen cikkezett több helyen, úgy véli, hogy az ország kettéosztása több akadályba ütközne, ezek közt első helyen a főváros, Brüsszel helyzete áll. E legnagyobb belga város, az egység jelképe és egyben az Európai Unió adminisztrációjának fővárosa, egy francia szigetet képez a flamand tengeren.
Miért nem jön létre új kormány
Augusztus 27-én hétfőn a belga király két mediátort nevezett ki annak érdekében, hogy a megegyezésre képtelen pártok közt meginduljon a közvetítés. Az eddig szokásos kereszténydemokrata középpárti és liberális koalíció nem tud dűlőre jutni egy, korábban a flamandok által követelt és elindított intézményi reform kapcsán. A flamand regionális parlament 1999-ben fogadott el előzetes egyeztetés nélkül egy olyan intézményi reformprogramot, amelytől a francia közösség erősen ódzkodik, mivel az szerintük egy de facto konföderációhoz vezethet.
Évszázados ellentétek
A probléma gyökere már több évtizedre tekint vissza. A nehézipar és szénbányászat korábban a vallon vidéknek kedvezett, az elmúlt időkben azonban Flandria sokkal jobb gazdasági teljesítményt nyújtott. A két közösség így az adók újraelosztásán vitatkozik, mivel a flamandok úgy érzik, hogy a vallonok kihasználják az állami redisztribúciót.
kitekinto.hu, lanchidradio.hu - fidesz.hu