A kombájnok eddig csak bele-belekaptak a kukoricatáblákba, de hamarosan országszerte megindul a tengeri betakarítása. Az eredményekkel kapcsolatban senki sem bizakodó, a legoptimistább becslések is csak négymillió tonnás terméssel számolnak, ez kevesebb mint a fele a tavalyi kilencmillió tonnának. A jövőt borúsan szemlélő szakemberek becslései ennél is rosszabbak, ők 3,5 millió tonna tengerivel számolnak ebben az évben. A vártnál és lehetségesnél kisebb termés oka az idei esztendőre jellemző aszály, valamint a tavalyi száraz ősz és télelő.
Román árfelverés
A kenyérgabona aratásának jó másfél hónapja vége, a szárazság miatt a búza is minden korábbinál jobban megelőzte az új kenyér ünnepét. A különbség annyi, hogy itt már tudni a terméseredményt: 3,8 millió tonna. Ez átlagos évnek felel meg, gond nélkül fedezi a két és fél millió tonnás hazai szükségletet. Jócskán marad belőle exportra is, ám ezért a mennyiségért meglehetősen nagy harc folyik - és a magyar búzafelesleg jó része Romániában talál gazdára. Ennek a hazai sütőipar szereplői egyáltalán nem örülnek, mert mind magasabb áron kell megvásárolniuk az őrölni valót, ráadásul sok malom még mindig nem tudta megvenni éves gabonaszükségletét. A liszt ára augusztus elseje óta negyven százalékkal drágult, de a molnárok már két héttel ezelőtt jelezték, hogy októbertől újabb lisztár-emelésre készülnek. Ez azt jelenti, hogy ősz közepére a liszt ára elérheti, sőt akár meg is haladhatja a kilónkénti nyolcvan forintot. Az emelkedés természetesen hatással lesz a kenyér árára is.
Ár az égben
Ma mindkét gabonaféle ára csillagászati magasságokban van, a tavalyi szintet megkettőzve, ötvenezer forintért adják-veszik a gabonatőzsdén és a szabadpiacon. A magas árak nem kizárólag az aszály és a szárazság miatt alakultak ki, jelentős hatással volt rájuk a világpiaci kereslet is. Minden jel arra mutat, hogy ez a későbbiekben is megmarad, ezért a továbbra sem lehet a jelentős csökkenésre számítani. Az előrejelzés különösen kellemetlen az amúgy is ingatag helyzetben lévő hazai állattenyésztésre. Az ágazatot az állatállomány folyamatos csökkenésén kívül húsipari válság, az ágazaton belül virágzó feketegazdaság, végül a madárinfluenza is sújtotta. A takarmányárak emelkedését még az élelmiszerimport bővülése mellett is megérezte az ágazat. A megoldás? Az ellenzék szerint az idei "hajó" a kormányzat felelőtlensége miatt már elment, ráadásul az adóbevételek növekedése miatt a kabinetnek kifejezetten előnyös a magas gabonaár. A hivatalos agrárpolitika Brüsszelben próbál lobbizni, itthon határozottabb kormányzati beavatkozást sürget a szocialista Karsai József (lásd interjúink). Sokan kézenfekvő megoldásnak tartották, hogy legyen kedvező áron megvásárolható a Magyarországon tárolt intervenciós kukoricakészletet, ezt azonban nem lehetett összeegyeztetni az uniós szabályozással.
Intervenciós remény
Az intervenciót ugyanis a belső piaci feszültségek enyhítése érdekében hozta létre a közösség, azzal, hogy az így felvásárolt gabonát harmadik országokban értékesítik pályázatok kiírásával. A kormány és más tagországok nyomására az unió július végén felszabadította az intervenciós gabonakészleteket, ami annyit jelentett, hogy a pályázók a közösség belpiacain is értékesíthetik, illetve felhasználhatják az elnyert gabonát. A pályázati feltételek azonban nagyon szigorúak - az árakat Magyarországról nem lehet befolyásolni -, ezért a hazai állattenyésztők még akkor is alig vagy egyáltalán nem tudnak eséllyel indulni a hetente meghirdetett tendereken, ha állami támogatást kapnak éves takarmányszükségletük egy tételben való megvásárlására. Magyarországon még mindig 1,3 millió tonna pályázható intervenciós gabona, jórészt kukorica található, továbbá nyolcszázezer tonna olyan gabona, amelyet már értékesítettek, de még nem szállítottak el az intervenciós raktárakból. Ma nyilvánosságra hozzák azt a legújabb minimális árat, amennyiért pályázni lehet az intervenciós kukoricára. Legutóbb 190,07 euróban határozták meg azt az árat, amit fizetni kellett az uniós raktárban pihenő egy tonna kukoricáért, a ma bejelentendő szám ennél minden bizonnyal nagyobb lesz.
Magyar Hírlap
fidesz.hu