fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A klímaváltozás meghatározza a közüzemi cégek stratégiáját
2007. augusztus 30., 12:23
A klímaváltozás meghatározó részévé vált a közművek stratégiájának - derül ki a PricewatehouseCoopers Energia és hatékonyság - Globális közszolgáltatói felmérés 2007 című éves tanulmányából. E szerint napjainkban óriási változás megy végbe az energetikai szektorban az energiahatékonysággal és a tisztább üzemanyagokkal kapcsolatos tevékenységekben és gondolkodásmódban. Az idei év gyökeres változást mutat az energiahatékonyság, a megújuló energia használata és a nukleáris energia területén. A Magyar Hírlap összeállítása.

A közüzemi vállalatok világszerte a szél- és a nukleáris energia segítségével kívánják az elkövetkező öt évben piacaik növekvő energiafogyasztását kielégíteni. Tavaly a cégek mindössze 17 (szélenergia), illetve 19 százaléka (nukleáris energia) vette számításba ezt a két energiaforrást. Egy év elteltével, 2007-ben a válaszadóknak már 48 és 45 százaléka mondta ugyanezt. Úgy tűnik, hogy a klímaváltozás meghatározó részévé vált a közművek stratégiájának - áll a PricewaterhouseCoopers felmérésében. A cég az idén 44 országban 114 villamosenergia-szolgáltató vállalatot vizsgált meg.

A felmérés azonban felhívja a figyelmet arra, hogy az egész világra kiterjedő hatékony és tudatos szabályozási és piaci keretek nélkül a jelenlegi fejlődés nem folytatható. Manfred Wiegand, a PricewaterhouseCoopers globális közüzemi iparágának vezetője elmondta: nyilvánvaló, hogy gyors ütemben változik a tiszta energiával, a megújuló energiaforrásokkal és az energiahatékonysággal kapcsolatos gondolkodásmód és a vállalatok tevékenysége.

Meghatározó az energiaipar területén bekövetkező változás nagysága és üteme is. Ezzel egy időben a gazdasági előrejelzések és ösztönző programok döntő szerepet játszanak majd abban, hogy a közüzemi vállalatok változtatásokat hajtsanak végre. A szén árának előrejelzésére egy minden régiót átölelő, hatékony rendszert kell kialakítani, amely mindenképpen magába foglalja a magas fogyasztású és fejlett államokat is, így például az Egyesült Államokat, Indiát és Kínát. A tanulmány megállapításai szerint az új technológiai vívmányok segítségével a világ mindinkább az energiahatékonyság irányába tart.

A közüzemi vállalatok szerint az energiahatékonyságból származó legnagyobb előnyök a végfelhasználók oldalán jelentkeznek majd, legyenek ipari, kereskedelmi vagy akár lakossági fogyasztók. S bár a közszolgáltatók úgy gondolják, hogy a kormányzati intézményeknek és a végfelhasználóknak vezető szerepet kell játszaniuk az energiahatékonyság területén, a vállalatok készen állnak jelentős mértékű befektetésekre is. Ez nemcsak a termelésre és az energia továbbítására vonatkozik, hanem arra is, hogy készek elősegíteni a fogyasztóik energiahatékonyságának növekedését.

"Ez több mint ráébredés a klímaváltozásra, ez inkább a tevékenységek kidolgozása több fronton. 2007 az az év, amikor a közműipari cégek világszerte a fenntarthatósági kérdésekre koncentrálnak" - mondta Manfred Wiegand.

A felmérés most először foglalja magában a fémipari, a vegyipari és a papíripari szektorokban működő nagy villamosenergia-fogyasztó vállalatok vezetőinek véleményét. A cégek ezen szektorokban egyre inkább ellenőrizni akarják saját energiatermelésüket, és csökkentenék a szolgáltatóktól való függőségüket.

Az energiahatékonysággal kapcsolatos befektetések elsődleges fontosságúak minden cégnek. Némely esetben a vállalatok azt tervezik, hogy termelésüket átköltöztetik egy olyan területre, ahol alacsonyabbak az energiaárak, míg mások egyre többet fektetnek be saját erőforrásaikba, gyakran megújuló erőforrásokba.

Kialakult az az álláspont is, miszerint a közüzemi szolgáltatók többet tehetnének annak érdekében, hogy tarifáikat a nagy energiafelhasználó vállalatok igényeinek megfelelően alakítsák ki.

Hunyor Erna, Magyar Hírlap


fidesz.hu