fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Slota tudni véli, miért éppen 56 tagja van a Magyar Gárdának
2007. augusztus 30., 17:27
Ján Slota úgy gondolja, hogy a szombaton felesküdött Magyar Gárda tagjainak 56 fős létszáma meghökkentő módon az 56-os magyarországi forradalmat idézi, ami vélekedése szerint azt az üzenetet hordozhatja, hogy "újabb forradalomra készülhetnek, és minden jel arra utal, hogy ez a forradalom majd Szlovákia, Románia és Szerbia ellen irányul".

A szlovák kormánykoalícióhoz tartozó Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke és helyettese, Anna Belousovová Malíková csütörtökön Pozsonyban megtartott sajtótájékoztatójukon fejezték ki tiltakozásukat a Magyar Gárda létrejötte ellen. Jelezték, mindent elkövetnek, hogy a hárompárti kormánykoalíciós egyeztetésen mielőbb kieszközöljék: a szlovák kormány diplomácia jegyzék által hasson odáig, hogy az Európai Unió is reagáljon a gárdában megtestesülő veszélyre.

Slota nevetségesnek nevezte, hogy a szlovák Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) négy vezetője, a pártelnökség tudta nélkül, egyfajta partizánakcióval váratlanul hazafias húrokat pengetve, 1867 és 1945 között "eltulajdonított szlovák műkincseket" követelt vissza szerdán Budapesttől a Magyar Gárda megalakulása kapcsán. "Szó szerint undorral fogadom, amit Palko, Carnogursky, Miklosko és hasonló alakok művelnek" annak érdekében, hogy a pártszakadásukat előkészítő törekvéseik okán elhódítsák az SNS nemzeti érzelmű választóit - mondta.

Slota helyettese, Belousovová a szemére vetette Frantisek Mikloskónak, hogy "bezzeg akkor nem követelte vissza a szlovák műkincseket, amikor Magyarországgal kollaborálva elfogadta a gróf Esterházy János Emlékérmet, amelyet azóta is büszkén visel a mellén. Ez kész röhej" - így az SNS alelnöke.

A néhai szlovákiai magyar politikus, Esterházy János a fasiszta szlovák állam parlamentjében egyedül szavazott a zsidótörvények ellen; évekkel később a mírovi börtönben mártírhalált halt. A róla elnevezett emlékérem átvételekor az Országgyűlés előtt mondott beszédében Miklosko néhány évvel ezelőtt, a saját nevében, bocsánatot kért a szlovákiai magyarok II. világháború utáni jogfosztását törvényesítő Benes-dekrétumokból eredő sérelmekért, jóllehet, a dekrétumok semmissé nyilvánításától a hivatalos szlovák politika, minden párt és politikus következetesen elzárkózik.

Szerdán Miklosko is azt hangoztatta, hogy a dekrétumok semmissé nyilvánításáról szó sem lehet.

MTI - fidesz.hu