A határozat a szövetségből való kizárással fenyegeti azokat a vállalkozókat, akik továbbra is fizetnek a maffiának. A lázadást a cataniai építőipari vállalkozók szövetségének elnöke, Andrea Vecchio kezdeményezte. Ő maga a múlt héten egymás után kapta a halálos fenyegetéseket, mert megtagadta a védelmi pénz megfizetését. Építkezéseit két támadás érte a múlt héten. Vecchio és családja rendőri védelem alatt van. A vállalkozó levelet írt Giorgio Napolitano köztársasági elnöknek, panaszolva, hogy "így nem lehet élni. A támadások nem csak minket, vállalkozókat fenyegetnek, hanem az államot magát. Minden szicíliai vállalkozó nevében: normális ország polgáraiként akarunk élni, semmi több".
Az olasz országos vállalkozószövetség (Cofindustria) alelnöke, Ettore Artioli - aki maga is részt vett a szicíliai szövetség hétvégi gyűlésén - a hadsereg beavatkozását követelte Szicíliában a maffia ellen. Az országos szövetség mindenben támogatja a szicíliaiak küzdelmét a törvényességért, mondta.
Romano Prodi miniszterelnök vasárnap úgy nyilatkozott, hogy üdvözli a civil kurázsi eme megnyilvánulását Szicíliában. Egyelőre kizárta a hadsereg beavatkozását, mondván, hogy "a társadalmi ellenállás hatékonyabb". A tanácskozáson többszáz fantomcéget kizártak a szicíliai szövetségből, ezeket azzal vádolták, hogy tényleges és egyetlen céljuk beszivárogni a kereskedelmi kamarákba és a helyi szövetségekbe, föltehetőleg a maffia érdekében.
A szicíliai vállalkozók szövetsége évente közel 10 milliárd euróra becsli a maffia által kikényszerített "különadót". A Palermói Egyetem tanulmánya szerint az utcai és a vándor kereskedőktől havi 60 eurót szed átlagosan a maffia. A védelmi pénz átlagosan 457 euró a bolti kiskereskedők és 578 euró a fogadósok és a vendéglősök számára. Az üzemek maffiaadója az érték 2-4 százaléka, az építési vállalkozók építkezésenként 17 ezer eurót fizetnek.
MTI - fidesz.hu