fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Retrospektív
2007. szeptember 4., 06:16
A kínaiak bölcs, előrelátó emberek. Megsejtették, hogy a magyar miniszterelnöktől nem számíthatnak túl sok okos információra, ezért nem is tolongtak a magyar gazdasági, kulturális és idegenforgalmi évad megnyitóján. Az ünnepi eseményen kivezényelt gyerekek biztosították, hogy legalább fél ház legyen a teremben. A Magyar Nemzet írása.

Egy külföldi cég és az MSZP által létrehozott alapítvány tulajdonában levő napilap tudósítása szerint nagy érdeklődést kiváltó színfolt volt a kortárs roma festők kiállítása. A kiemelt érdeklődés érthető, hiszen ekkora terjedelmű roma tárlatot még Magyarországon sem mutattak be. Más kérdés, hogy a kínaiak miként értékelik eme exkluzív eseményt. Képesek a helyére tenni a roma festészetet a magyar képzőművészeten belül, vagy úgy vélik, hogy a magyar piktúráról kaptak átfogó képet? Mondhatnánk, ez már legyen az ő gondjuk, ám mégiscsak holmi magyar kulturális évad zajlik ott a messzi Kínában, nem árt, ha valaki tisztázza az alapvető fogalmakat.

Sajnos a miniszterelnök megnyitószónoklata csak a zavart növelte. Kijelentette, hogy a romák Magyarország, majd Románia és Bulgária csatlakozásával az Európai Unió legnagyobb, legnépesebb kisebbségét alkotják. "A romák egy Európától távoli világ sajátos kultúráját, ízét hozták el, integrálódva az egyes nemzetekbe, de mindvégig megtartva kultúrájuk, életmódjuk, nyelvük sajátosságait is.

Köszönjük, hogy éppen itt, a világ egyik legősibb kultúrájú nemzetének fővárosában mutathatjuk meg, hogy milyen gazdag is és mennyire megismerésre vágyó ez a kultúra." Ez mind szép, csak arra lennénk kíváncsiak, hogy a román, bolgár, holland vagy spanyol romák kultúráját is mi, magyarok vagyunk-e hivatottak bemutatni Pekingben, netán a nem roma származású magyar festőknek majd a szlovákok, esetleg a szerbek rendeznek ott kiállítást?

Az Európai Unió legnagyobb és legnépesebb kisebbségét mutassa be az unió, mert nekünk, magyaroknak az lenne inkább a dolgunk, hogy a nem annyira nagy és népes magyar kisebbség hírét vigyük szerte a világba. A honi gyökerű roma kultúra is része a magyar kultúrának, a kettő között erős kölcsönhatás van, elsősorban zenei területen, de talán még a nemzeti, etnikai kisebbségek feltétlen tisztelete sem követeli meg, hogy a magyar festészetet cigány festők szűrőjén keresztül ismertessük meg a mit sem sejtő kínaiakkal.

Bár Gyurcsány szerint ez lehet a normális eljárás, hiszen azt állította, hogy a romák és kultúrájuk nélkül Magyarország, de még Európa sem érthető. Ez a kijelentés annyira szép és annyira politikailag korrekt, hogy be kéne venni az unió alkotmányába, ha már a kereszténységre való utalás sérti a mindent értők érzékenységét.

Mindenesetre a kínaiaknak hatalmas mázlijuk van, mert ők legalább esélyt kaptak a magyar kultúra egy szeletének megértésére, ellentétben velünk, akik nem láthattuk a roma festők kiállítását, következésképpen a tudatlanság sötétjében vagyunk kénytelenek tapogatózni. Persze nem valószínű, hogy a magyar évad nyolc hónapos rendezvénysorozata nyomán létrejönnek a hivatalos kínai-roma diplomáciai kapcsolatok, gazdasági egyezmények születnek, bár a józsefvárosi piacon már élénk kereskedelmi együttműködés figyelhető meg a két fél között.

Ugró Miklós, Magyar Nemzet


fidesz.hu