fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Szakszervezetek
2007. szeptember 4., 06:29
Normálisan működő demokráciákban a munkavállalói érdekképviselet és a hatalom között átjárhatatlan határ húzódik. Ha ugyanis valaki itt is, ott is megjelenik, akkor a két szerep közül az egyiket biztosan nem tölti be tiszta lelkiismerettel. Szintén elképzelhetetlen, hogy a szakszervezeti tisztségviselő a munkaadótól kapjon különleges kedvezményeket. Magyar Hírlap álláspont.

Magyarországon mindkét szituáció előfordul. Szakszervezeti vezetők vonulnak át könnyedén az államapparátusba, mintha csak egyszerű hivatali átültetésről volna szó. És lapunk beszámolt már olyan munkavállalói érdekképviselet-vezetőről is, aki a cégmenedzsmenttől fogadott el igazgatótanácsi és felügyelőbizottsági tagságot, fizetése pedig jócskán egymillió forint fölé emelkedett. Ilyen körülmények között enyhén szólva képmutatásnak tartjuk, hogy az illető az érdekegyeztetésen valamennyi dolgozó igazságos fizetésemeléséért emel szót, majd a többi szakszervezeti funkcionárius kíséretében zsebre vágja a vállalatvezetéssel titokban kialkudott extrajavadalmazást.

Bizonyos szakszervezeti berkekben egyáltalán nem akarják tudomásul venni, hogy az érdek-képviseleti feladatok ellátásának most másként kell működnie, mint a pártállami rendszerben, ahol a szakszervezeti beosztás az általános hatalmi funkciók körébe tartozott. A piacgazdasági hab a tortán, hogy egyrészt a kormányzat, másrészt a munkáltatók anyagilag befolyásolják az álérdekvédőket, hogy a kiélezett konfliktushelyzetekben leplezetten mindig a dolgozók törekvéseivel ellentétes intézkedéseket támogassák.
A cserbenhagyásos szakszervezeti magatartás áldozatai természetesen a dolgozók, akik védelem nélkül maradnak mind az állami, mind pedig a munkaadói megszorításokkal szemben. Az alacsony szinten tartott bérek, a meghosszabbított munkaidő, az indokolatlan elbocsátások nagyrészt így válnak kikerülhetetlen sorscsapássá sok dolgozó esetében.
Természetesen egyes szakszervezetek megpróbálnak valódi érdekvédelmet biztosítani - ha hagyják őket. Néhány multinacionális cég azonban mindent megtesz, hogy erőfeszítéseiket ellehetetlenítse. Bérelt autóbuszba száműzött szakszervezeti összejövetelekről, törvénytelenül kirúgott tisztségviselőkről szóltak a hírek az elmúlt hónapokban.

És akkor még nem beszéltünk a kisebb vállalkozások alkalmazottairól, az ő érdekeiket a munkáltatókkal szemben senki sem képviseli.
Nálunk a szakszervezetek vakvágányra kerültek: a kiszolgáltatott munkavállalókon csak az segítene, ha az érdekképviselet egész rendszere megújulna Magyarországon.

Magyar Hírlap


fidesz.hu