Bakó István polgármester köszöntőjében elmondta: az utóbbi évek legnagyobb beruházása készült el a városban. Az új épületszárnyban informatikai és nyelvi tantermek, sportterem, kézilabda pálya található, míg a régi épületre új tető került. A tanév kezdetére szinte minden a helyén van - húzta alá a polgármester, aki elmondta még, hogy a negyedmilliárdos beruházás uniós forrásból valósult meg, az önkormányzat pedig adta az önerőt, illetve a pályázatírás költségét. A kivitelezés során felmerült gondok megoldására az önkormányzat még 3 millió Ft-ot szavazott meg. A beruházást végző helyi Generálép 3 Kft. szintén plusz hárommillió Ft-ot ajánlott fel, de nem elhanyagolandó az egyéb vállalkozók, szülők, dolgozók tevőleges hozzájárulása sem az iskola időben történő elkészültéhez.
Minden pályázatot derecskei vállalkozó nyert, így a bekerülési összeg tulajdonképpen helyben maradt - szögezte le Bakó István. Áldozatot is követelt az építkezés, ugyanis egy dolgozót halálos munkahelyi baleset ért.
Szólt a polgármester arról a sikerről is, hogy Derecskén egyetlen pedagógust sem bocsátottak el, pedig az utóbbi időben a nagypolitika nem éppen oktatáspárti. A közelmúltban Tépe, Konyár és Sáránd általános iskolái társultak a derecskeihez, aminek következtében 1500 tanulója és 144 pedagógusa lett az intézménynek. Nincs olyan kisváros, ahol a sportcsarnok mellett négy tornaterem lenne - büszkélkedett a város első embere.
Rácz Róbert, a megyei közgyűlés elnöke, ünnepi beszédét személyes bejelentéssel kezdte: át tudja érezni a most elsősök várakozását, szorongását, hiszen az ő fia is ma lépte át az általános iskola küszöbét. Majd igyekezett eloszlatni azt a tévhitet, ami az utóbbi időben szárnyra kelt, hogy minőségi élet csak a nagy városokban van. Meggyőződése: minőségi életet a vidék jelent, azzal az előnnyel, hogy itt az emberek ismerik egymást. Utalt a 77 évvel ezelőtti időkre, amikor az iskola eredeti épülete készült, hiszen akkor sem voltak vidám évek: gazdasági világválság dúlt, ám mégis iskolákat építettek. "Amikor gondban van az ország, iskolát épít. Derecskének épelméjű testülete van, mert iskolát épített" - fogalmazott az elnök. Az állam azonban az idén 30 milliárd Ft-ot vesz el a közoktatástól, egyre inkább kihátrál a felelősség alól - jegyezte meg.
Arra a kérdésre, hogy kinek jár köszönet a grandiózusos beruházásért, azt felelte: az adófizető polgároknak, hiszen mind az EU-s, mind az állami, önkormányzati finanszírozás egy közös kasszából, az adófizetők pénzéből származik. Azonban amíg az egyik kormány hidakat épít, családtámogatást nyújt, addig a másik elherdálja a rá bízott javakat. Beszéde végén azt kívánta, legyen kicsi ez az iskola tíz év múlva, s egy újabbat kelljen építeni.
Pálóczi Gábor igazgató szerint most is aktuális a 77 évvel ezelőtti iskolaavatóra írt vers sora: a templom mellett a legerősebb vár az iskola. Reményét fejezte ki, hogy olyan embereket fog nevelni az intézmény, akik hasonló épületeket terveznek, gyógyítanak, oktatnak. Ígéretet tett arra, hogy megóvják, gyarapítani fogják az épületet.
Márton Attila, a térség egyéni országgyűlési képviselője, példaértékűnek nevezte azt a rekordidőt, amely alatt elkészült a beruházás, továbbá azt a folyamatot, amely zökkenőmentesen, szakmai egyeztetésekkel létrehozta a benne részt vevők érdekeit szem előtt tartó intézményi társulást.
Nyírő Gizella - fidesz.hu