A kormány újra komoly demokrácia-deficittel küzd, hiszen míg korábban az hangzott el, hogy lezárult a privatizáció, és véget ért az állami vagyon kiárusítása, mégis felgyorsult a privatizáció, és az ígéreteinek ellenkezőjét teszi a kormány. Korábban arról volt szó, hogy idén már nem lesz jelentősebb tranzakció, ehhez képest mégis megtörtént az FHB-bankcsoport részvényei 50 százalékának értékesítése - mondta el Varga Mihály.
Leszögezte: a Fidesz nem tartja szerencsésnek és helyesnek, hogy a kormány ismét olyan lépésekkel áll elő, amelyek korábban nem szerepelitek a tervezett gazdaságpolitikai lépések között.
Gyenge a hazai tőkepiac, Magyarország lemarad a közép-európai versenyben - mondta el a Fidesz gazdasági szakpolitikusa -, ennek ellenére a kormány újra olyan módot választott, hogy a magyar kisbefektetők ki legyenek rekesztve ebből a tranzakcióból. Mint rámutatott, újra csak intézményi befektetők, és nem a magyar kisbefektetők kerültek döntési helyzetbe. A helyszínt kifogásolva kifejtette: annak ellenére, hogy a bank székhelye Budapesten van bejegyezve, mégis Londonban került sor a kibocsátásra.
A politikus emlékeztetett arra is, jelzálogpiaci válság van a világon. "Mikor értékesíti a magyar kormány az FHB-csoportot? Ennek a kellős közepén" - húzta alá, majd arra is rámutatott: az elmúlt három hónap árfolyammozgását megnézve azt találjuk, hogy a legalacsonyabb árfolyamú ponton adták el az FHB-csoportot, ráadásul kibocsátáskor az adott árfolyam alatti ajánlattal lehetett FHB-t vásárolni ezeknek az intézményi befektetőknek. Megjegyezte: ez a tranzakció kísértetiesen hasonlít a Mol-részvények értékesítésére.
Varga Mihály felhívta a figyelmet arra is, jóval többet ért volna a bank, ha megfelelő időben adják el, nem egy jelzálogpiaci válság közepén, és nem akkor, amikor egyébként a legalacsonyabbak az árfolyamok.
Mint elmondta, számos kérdés tisztázatlan maradt az FHB eladásakor, ezért a Fidesz választ vár a pénzügyminisztertől és a kormánytól arra, hogy miért volt szükség a bankcsoport eladására, miért volt ennyire sürgős a tranzakció, miért csak korlátozott számú intézményi befektető vehetett részt az ügyletben, és miért a legrosszabb időben, a lehető legrosszabb árfekvésben adták el a részvényeket?
Bejelentette: mindezek tisztázása érdekében a költségvetési bizottság fideszes tagjai kezdeményezni fogják a bizottsági ülésen Veres János meghallgatását.
Mint kérdésre válaszolva fogalmazott: a kormány nem képviselte megfelelően a magyar állampolgárok érdekeit.
fidesz.hu