Tisztelt Miniszter Asszony!
A sztrájkhoz való jog Magyarországon az alkotmányos alapjogok közé tartozik. A dolgozókat a gazdasági és szociális érdekeik biztosítására megilleti a sztrájk joga. A Budapesti Közlekedési Vállalat dolgozói az elmúlt időszakban többször világossá tették, hogy megfelelő mértékű béremelés elmaradása esetén élni kívánnak ezen alkotmányos alapjogukkal. A BKV vezetői és a dolgozók szakszervezetei között ugyan megállapodás született, ám annak körülményei számos kérdést felvetnek. Demokráciában teljes mértékben elfogadhatatlan, ha akár a miniszterelnök, akár a politika bármely szereplője, akár egy gazdasági társaság nyomást gyakorol a szakszervezetekre annak érdekében, hogy azok a dolgozók érdekeit háttérbe szorítva elálljanak a sztrájkjog gyakorlásától.
Miniszter Asszony!
Bartha Pál, a Tömegközlekedési Dolgozók Független Szakszervezeti Szövetségének elnökhelyettese 2007. szeptember 3-án az egyik kereskedelmi televízió reggeli műsorában azt mondta, hogy "rettentő nagy nyomás volt a szakszervezeteken, akár a társaság részéről, akár
a politika részéről is." Mikor vizsgálja ki Miniszter Asszony, hogy ki és milyen szinten
gyakorolt nyomást a szakszervezetekre a politika illetve a BKV részéről?
A szakszervezeti vezető szerint a munkavállalók félnek, a szakszervezeti vezetők egy része pedig fél megszervezni a sztrájkot.
Miniszter Asszony!
Miért és kitől félnek ma a munkavállalók Magyarországon és miért félnek a szakszervezeti vezetők?
Batha Pál szerint "fenyegették a munkavállalóinkat, hogy ha részt vesznek a sztrájkban, akkor természetesen különböző retorziókat alkalmaznak".
Miniszter Asszony!
Hogyan fordulhat elő az, hogy 17 évvel a rendszerváltoztatás után bárkik fenyegetni merik a dolgozókat, mikor ők egy alkotmányos alapjoggal akarnak élni?
Várom Miniszter Asszony válaszát!
Tisztelettel:
Kontur Pál
Fidesz - Magyar Polgári Szövetség