"Havel barátom ezúttal mellélőtt - jelentette ki Lech Walesavolt lengyel köztársasági elnök, a Szolidaritás szakszervezet alapító vezetője a Dziennik című napilapban. - Megfigyelők oda kellenek, ahol megsértik a jogok, ahol nincsen szabad választás, ahol a rendőrség beavatkozik, ahol az urnákat manipulálják."
Walesa amúgy rendkívül kritikus a Kaczynski-fivérekkel szemben, akik szerinte Sztálinhoz illő módszerekkel kormányoznak és hallgattatják el ellenzőiket.
Zbigniew Romaszewski, szintén volt ellenzéki, jelenleg a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt szenátora sajnálkozását fejezte ki, hogy Havel "egy vad, totalitárius országnak tekinti Lengyelországot". Jaroslaw Gowin, a legnagyobb ellenzéki párt, a Polgári Platform (PO) szenátora elismerte, hogy "vannak Lengyelországban aggasztó dolgok, de a helyzet korántsem olyan veszélyes, hogy külföldi megfigyelőket kellene hívni". Zbigniew Ziobro igazságügy-miniszter egyenesen viccnek minősítette Havel ötletét. Egyedül a baloldali SLD pártszövetség képviselője, Jerzy Wenderlich üdvözölte a volt cseh államfő javaslatát.
A Rzeczpospolita című tekintélyes lengyel lap szerint Havelt, akinek sok kapcsolata megmaradt az ellenzéki időkből Lengyelországban, félretájékoztatták az ország helyzetét illetően.
Csehországban sem aratott Havel kijelentése osztatlan lelkesedést. Alexandr Vondra volt miniszterelnök-helyettes, aki szintén a Rzeczpospolitának nyilatkozott, leszögezte: nem látja annak jelét, hogy Lengyelországban megtorpedóznák a demokráciát. Rudolf Kucera elemző úgy látta, hogy Havel eltúlozta félelmeit, mert ami jelenleg Lengyelországban folyik, nem nevezhető drámai politikai válságnak.
Václav Havel hétfőn Krakkóban úgy vélekedett: minden lengyel polgárnak az az érdeke, hogy a szabad választások mielőbb sorra kerüljenek, s azok tisztaságát nemzetközi megfigyelők ellenőrizzék. Az egykori csehszlovák demokratikus ellenzék vezető alakja szerint "nem volna szégyen Varsóra nézve", ha az EBESZ vagy az Európai Unió megfigyelőket küldene a választásokra.
A Kaczynski-kormány augusztus elején felbomlott, a két kisebb koalíciós párt kiválásával a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt elvesztette többségét a parlamentben. Ez elkerülhetetlenné tette az elvben csak 2009 őszén esedékes választások előrehozását. A lengyel képviselőknek szeptember 7-én kell szavazniuk a parlament önfeloszlatásáról. Elméletileg a javaslat rendelkezik a szükséges kétharmados támogatottsággal, ennek ellenére nem kizárható, hogy a Kaczynski-fivérek felülbírálják a törvényhozás döntését.
A múlt héten átmenetileg őrizetbe vették Janusz Kaczmarek (júliusban leváltott) belügyminisztert, aki nyilatkozataiban azt vetette Jaroslaw Kaczynski kormányfő szemére, hogy lehallgattatta több miniszter telefonbeszélgetéseit. E botrány fényében az
ellenzéki pártok körében terjed az aggodalom attól, hogy a hatalom a választások közeledtével megpróbálhatja elnémítani a bíráló hangokat.
MTI- fidesz.hu
Cikk: | Havel külföldi megfigyelőket küldene a lengyelországi választásokra |