A Binladin csoport ügyvédei egy New York-i szövetségi bíróságon folyó perben közölték: már 14 éve, 1993-ban kizárták a részvényesek sorából Oszama bin Ladent, az al-Kaida vezérét - jelentette a CNN hírtelevízió kedden.
A Washington és New York ellen intézett terrortámadások áldozatainak családtagjai, túlélők és biztosítási cégek több milliárd dolláros kártérítést követelnek több bank, jótékonysági szervezet és magánszemély mellett a Binladin csoporttól.
A felperesek szerint Bakr Binladin - Oszama bin Laden bátyja, a Binladin család legidősebb tagja, a Binladin csoport elnöke - az al-Kaida legfőbb finanszírozói közé tartozott.
A dúsgazdag szaúdi család ügyvédei az amerikai bíróság kérésére azonban arról számoltak be, hogy Bakr Binladin 1994 februárjában nyilvánosan is megszakította kapcsolatát testvérével, két hónapra rá pedig a szaúdi kormány megvonta Oszama bin Laden állampolgárságát és befagyasztotta javait. Mindez évekkel azelőtt történt, hogy az Egyesült Államok a terrorista személyek és szervezetek listájára vette bin Ladent 1998-ban.
Oszama bin Laden és több mint ötven testvére léphetett 1967-ben annak a hatalmas építési vállalkozásnak az örökébe, melyet apjuk, Mohammed Binladin alapított az 1930-as években. A Binladin família - amelynek legtöbb tagja Binladin formában írja nevét - a leggazdagabb szaúd-arábiai családok közé emelkedett.
Az al-Kaida vezére az ügyvédek közlése szerint nem kapott kártérítést befagyasztott javai után, az érintett cégek a szaúdi hatóságokkal történt egyeztetés után a terrorfőnök egykori vagyonrészét egy olyan alapban helyezték el, amelyhez Oszama bin Ladennek nem volt hozzáférése.
Az ügyvédek azt is hangsúlyozták: a Binladin csoport segítségére volt az Egyesült Államoknak azzal, hogy megépítette az Abdul-Azíz légibázist, amelyet az első Öböl-háború idején az amerikai légierő
használt.
MTI - fidesz.hu