fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az új jogszabállyal szétverik a kalákát
2007. szeptember 5., 10:40
A vidéki emberek a fizetett napszámot kalákával - egymásnak való segédkezés a szőlőben, gyümölcsösben, építkezésen - igyekeztek csökkenteni évtizedeken át, ám az új jogszabályok szétverik ezt a rendszert. A magyar és a külföldi alkalmi munkavállalóknak a munkavállalást lehetővé tevő kék és zöld könyvet kell kiváltaniuk. Ez azonban kifogyott, ezért sorok kígyóztak tegnap például a kiskőrösi munkaügyi központ előtt. A Magyar Hírlap írása.

Tegnap is kígyóztak a sorok a kiskőrösi munkaügyi központ előtt, ahol magyar és külföldi állampolgárok vártak az alkalmi munkavállalást lehetővé tevő kék és zöld könyvükre. Döbbenetes, de a készlet kifogyott, a postán pedig közteherbélyeget nem lehetett kapni.
"A kirendeltséget és a postát felkészületlenül érte az állampolgárok jogkövető magatartása" - mondta Geredi Emil, a Dél-alföldi Munkaügyi Felügyelőség igazgatóhelyettese. Cáfolta azt a hírt, miszerint a felügyelők családtagok munkavégzését ítélték feketemunkának, s emiatt büntettek.

Ha valaki alkalmi munkást foglalkoztat, közteherbélyeget kell beragasztania a kék, illetve külföldi személy esetében a zöld könyvbe. Ha nincs kis könyv, és nincs benne bélyeg, s az illető nem tudja bizonyítani, hogy a földjén dolgozó a rokona, akkor a munkavégzés feketefoglalkoztatásnak minősül. Magánszemélynek - idetartozik az őstermelő is - ilyenkor a minimálbér kétszeresét, 131 ezer forintot, egyéni vagy társasvállalkozónak pedig minden feketemunkás után a minimálbér nyolcszorosát, 524 ezer forintot kell fizetnie büntetésként.

Információink szerint a kiskőrösi, a keceli, a soltvadkerti szőlőket határőrökkel megerősített munkaügyi felügyelők lepték el. "A környékben az a hír is elterjedt, hogy sárkányrepülőkkel üldözik az ültetvényeken bujkáló feketemunkásokat, de ez kacsa, mint ahogy az is, hogy fegyveres emberek kísérik a felügyelőket. A határőrökkel közösen folynak ezek az ellenőrzések, ők a fegyveresek" - mondta Geredi Emil.

Kiskőrös polgármestere, Domonyi László egyetért azzal, hogy a hatóságok szigorúan lépnek fel a feketefoglalkoztatással szemben, de a kunsági szőlőkben nem erről van szó. "A vidéki emberek a fizetett napszámot azzal igyekeznek csökkenteni, hogy kalákában járnak egymásnak segíteni a kertekbe, a szőlőkbe, a gyümölcsösökbe, s így működnek a magánerős házépítések is. Az új jogszabályok ezt verték szét, hiszen a kalákában való munkát nem tudják kezelni."

Előfordult, hogy valakit azért büntettek meg, mert a szomszédja segített neki, ebben az esetben ugyanis nem bizonyítható a szívességi munkavégzés. Domonyi László szerint az alkalmi munkavállalásról szóló jogszabályok rendszere nem alkalmas arra, hogy alapot adjon az ellenőrzéseknek, hiszen egy sok évtizede működő, a paraszti életformát és termelési kultúrát magában foglaló, az egymás segítésén alapuló kalákát lehetetleníti el, s ez inkorrekt eljárás az állam részéről.

A lakosság körében kisebb pánikot okozott a hír, miszerint közvetlen családtagnak az alkalmi munkavégzés szempontjából csupán az egyenes ági rokon - a testvér, a szülő, a gyermek, a nagyszülő, az unoka - számít, ám a polgári törvénykönyv ennél szélesebb körben húzza meg a határvonalat. A mostohatestvér, az élettárs, az unokatestvér, a sógor is idesorolható, tehát nekik sem kell kiváltaniuk a kék könyvet.

"A külföldi munkavállalók esetében is óriásiak a problémák - hangsúlyozta Kiskőrös polgármestere -, hiszen az ő foglalkoztatásukhoz nem elegendő a zöld könyv kiváltása, tb-törzsszámra is szükség van. Ezt a társadalombiztosítási kirendeltségek harminc napra adják meg. E nélkül viszont nem állhatnak munkába."

Bán Károly, Magyar Hírlap


fidesz.hu