fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Megfeleződik a hazánkba áramló működő tőke
2007. szeptember 6., 06:34
A gazdasági tárca évközi adatai szerint az idén kevesebb működő tőke beáramlása várható, mint tavaly, illetve a 2005-ös évben. Legfeljebb hárommilliárd euró érkezhet, ez pontosan a fele az elmúlt két év átlagának. Ezzel szemben a lengyelek tizenkétmilliárd dolláros értékben számítanak vállalati befektetésekre. A Magyar Hírlap írása.

Már tavaly is kevesebb közvetlen külföldi működőtőke-beruházás (FDI) valósult meg Magyarországon, mint 2005-ben, és az idei kilátások sem kecsegtetők. Míg 2005-ben 6,1 milliárd euró, 2006-ban 4,9 milliárd euró volt a befektetések értéke. A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) kommunikációs főosztálya közölte: az évközi adatok és egyéb információk alapján idén 2,5-3 milliárd euró közötti működőtőke-beáramlás várható.

A szaktárca szerint az, hogy ebben az évben elmaradtunk az előző két évi rekordértéktől, nagyrészt annak tudható be, hogy mindkét évben jelentős szerepet játszott a beáramlásban egy-egy nagy értékű, egyedi tranzakció: 2005-ben a Budapest Airportot privatizálták, 2006-ban pedig a Mol gázüzletágát vette meg egy külföldi szakmai befektető. A gazdasági tárcánál hozzátették, hogy az idei adatot, legalábbis eddigi ismereteik alapján, nem torzítják felfelé ilyen nagy értékű (de ténylegesen új termelőkapacitások létrehozásával nem járó) egyedi tranzakciók.

A GKM kiemeli azt is, hogy az eddig ismert adatokból arra lehet következtetni, hogy a külföldi befektetők Magyarországon megtermelt nyereségének itthon újra befektetett része az idén várhatóan meg fogja haladni az elmúlt évit. Hazánkban ugyanis a régebben itt lévő külföldi cégek fejlesztéseire is úgy tekint a statisztika, mint ha új működőtőke-befektetés érkezne külföldről.

Csökkenti Magyarország vonzerejét a befektetők szemében, hogy az utóbbi években megromlott a versenyképességünk. A davosi Világgazdasági Fórum ezzel kapcsolatos listája egyértelműen hazánk negatív megítéléséről tanúskodik: a 2005-ös 35.-ről a 41. helyre estünk vissza. A lerontás elsődleges oka a magyar közpénzügyek siralmas helyzete.

Eközben élesedik a régióban az új befektetésekért vívott verseny. Hazánk ebben a versenyfutásban egyre hátrébb került. Magyarországon 108 beruházást regisztrált tavaly az Ernst & Young. Csehországban megfigyelhető volt a projektek számának enyhe csökkenése, viszont Romániában az előző évben 86 helyett már 140 beruházás valósult meg. Szlovákia három éve átlagosan egy-kétmilliárd dollárnak megfelelő vállalati tőkét csalogat be, de ennek a háromnegyed részét a különböző cégek alaptőke-emelése tette ki, és csak a maradék egynegyed a szlovákiai leányvállalatokba irányított közvetlen pénzberuházás.

Vagyis Magyarországhoz vagy Csehországhoz képest Szlovákiában még rendkívül alacsony a külföldi cégek által visszaforgatott nyereség aránya. Tarolnak viszont a lengyelek: az év első hónapjában elérte a 6,4 milliárd dollárt a közvetlen külföldi befektetések - tette közzé a PAIiIZ befektetési ügynökség. Lengyelországban az év egészében elérheti a 12 milliárd dollárt a teljes működőtőke-beáramlás

Szajlai Csaba, Magyar Hírlap


fidesz.hu

Kapcsolódó anyagok:
Cikk: Minden idők legnagyobb tőkekivonása Magyarországról
Cikk: Privtaizáció után: a Moody's meredeken visszaminősítette az FHB-t
Cikk: Tíz éve nem volt ennyire súlyos a helyzet