Egy kiskőrösi ember a kora reggeli órákban tért be a munkaügyi hivatalba, és már hatalmas volt a sor. Sorszámot kapott. Szólt az asszonynak, várja ki ő sort, míg átvehetik a zöld könyveket, ő pedig fogta magát, és a három erdélyi alkalmi munkással elindult a szőlejébe. "Ilyenkor minden perc számít, mert a jég megverte a szőlőt, s jöttek a seregélyek. Épphogy kimentünk a táblába szüretelni, még öt perc sem telt el, amikor megjelentek a határőrök meg a munkaügyi ellenőrök. Az egyik munkás annyira megijedt, hogy azt is elfelejtette, hogy neki már van zöld könyve, még a nevét sem tudta megmondani. Hiába magyaráztam az ellenőrnek, hogy sorszámunk van, hiába mutogattam a megvásárolt bélyegeket, amelyeket be kell ragasztani a zöld könyvbe, rá se hederítettek. Azt mondták, őket ez nem érdekli. Közben a határőrök olyanokat mondtak az erdélyieknek, hogy kitapossák a belüket" - idézte fel a történteket a kiskőrösi férfi. A feketefoglalkoztatásnak számító eset után 393 ezer forint büntetést kap, hiszen a jogszabály külföldi munkavállalók esetében nem ad lehetőséget a mérlegelésre, az eset összes körülményének vizsgálatára és méltányosságra. Hiába mutatta be a munkavállalói zöld könyvet a felügyelőségen, várhatja a büntetést.
Egy keceli őstermelő, Németh Antal három hete egy magyar és két román állampolgárságú erdélyi magyart fogadott fel a burgonya leszedésére. Hajnali háromnegyed hétkor mentek ki a kertbe, s fél nyolckor csaptak le rájuk az ellenőrök.
"Mifelénk a napszámosok évtizedek óta nem pénzért, hanem terményért dolgoznak - mondta Németh Antal. - A helyi illetőségű munkásnak huszonöt kiló krumplit ígértem, ezt a vallomásomban is megerősítettem. A két erdélyi pedig korábban is dolgozott nálam, meg is mutattam a zöld könyvüket, amelybe a korábbi napokon be voltak ragasztva a bélyegek. Semmiféle simlisség nem volt tehát, de a munkának neki kell állni, és nem mindig az az első, hogy az ember bélyegeket ragasztgasson, amikor ki kell vinni a ládákat, edényeket."
A felügyelőket nem hatotta meg a keceli gazda története, mivel a magyar napszámos úgy állt munkába, hogy nem előtte ragasztották be a kék könyvébe a bélyeget, százezer forint büntetést róttak ki rá, a két erdélyi után pedig 262 ezer forintot fizethet. Magánszemély esetében - az őstermelő is az - a büntetés maximális mértéke a minimálbér kétszerese, tehát 131 ezer forint. "Mi gazdálkodók vagyunk, de mostanában inkább a polgári törvénykönyvet lapozgatjuk - mondta a gazda lánya. - Ebben az áll, hogy csak az egyenes ági rokonok segíthetnek. Én nem mehetek el az anyósomhoz dolgozni, mert mint meny, nem számítok a Ptk. szerint egyenes áginak, a férjem pedig anyukáméknál nem szüretelhet. De a testvérem férje sem jöhet, mert a sógor sem számít egyenes ági rokonnak."
Bán Károly, Magyar Hírlap
fidesz.hu