Matúz János, az intézet igazgatója egy hónapja azt nyilatkozta a Délmagyarországnak, hogy tudomása szerint a GKI által hasznosított guargumi nem tartalmaz dioxint. Amit ők igénybe vettek, az jóval korábbi tétel, mint amellyel kapcsolatban a szennyezettség fölmerült.
Ács Péterné Bozóky Erika, a kht. munkatársa részletezte: a dioxinügy kipattanásakor azonnal felhívták a svájci beszállítót, aki jelezte, hogy a négy szennyezett szállítmányból egy sem került Magyarországra. De ettől függetlenül külön kontrollvizsgálatot végeznek, illetve végeztetnek mindkét ügyben - írta csütörtöki számában a Délmagyarország.
A cég cukorbetegek részére készülő diabetikus pékárujába kerül guarliszt mint speciális állományjavító anyag - kapta a napilap a tájékoztatást egy hónapja. Összesen tizennyolcféle diétás terméket - pékáruk, tészták, kilós lisztek - állít elő a Gabonatermesztő Kutató Kht. Szegeden, a Bajor pékségben mindegyikük beszerezhető. Közülük számos Hódmezővásárhelyen, Szentesen és Bordányban is kapható - olvasható a cikkben.
Szigeti Sándor főállatorvos, a Csongrád Megyei Élelmiszerlánc-biztonsági Igazgatóság vezetője - aki megerősítette a lap gyanúját, hogy a Szegedi Gabonatermesztési Kutató Kht. az érintett vállalkozás - azt nyilatkozta, azért nem nevezte meg a céget, mert a visszajelzéshez képest annyira régen történt a szennyezett tételek felhasználása, hogy a céget méltatlan lett volna hírbe hozni.
A kérdéses tételekből készült termékekből egyébként a szegedi hatóság három mintát vett, és egyikben sem érte el a dioxin az egészségre ártalmas határértéket. De zárolta a boltokban a GKI összes érintett termékét, a szennyezett áruból azonban már csak hétszáz kilónyi volt a polcokon. A gabonakutató vezetője csütörtökre ígért részleteket.
MTI - fidesz.hu