Az Orbán-kormány volt pénzügyminisztere, későbbi jegybankelnök az InfoRádióban azt mondta: ennek az egyik oka az, hogy a kormánynak nincs elképzelése arról, milyen gazdaságpolitikát akar, és ahhoz milyen intézményrendszerre lenne szükség.
A másik gond, hogy mindent a korrupció ural - jelentette ki Járai Zsigmond, aki szerint hiányoznak a független intézmények. Hozzátette: a meglévő intézményeknek, például a rendőrségnek, a bíróságnak vagy az adóhivatalnak, hiányzik a szakmai és politikai tartása.
"Olyan rendszer alakult ki, amelyben a politika mindenbe beavatkozik és mindent a saját érdeke szerint próbál meg elnyomni, ez pedig tönkreteszi az egész piacgazdaságot" - tette hozzá.
Azt mondta: Magyarországon a vállalatok részben azt csinálnak, amit csak akarnak, részben a politikával mutyiznak.
A nagyvállalatok körében félmonopóliumok, oligopóliumok alakultak ki, amelyek becsapják a fogyasztókat, és az árakat magas tartják, mivel nincs meg a verseny és annak ellenőrzése.
A kisebb vállalatok pedig - amelyek közé a tőzsdei cégek is besorolhatók - a kormánnyal próbálnak meg mutyizni - vélekedett Járai Zsigmond.
Az InfoRádió kérdésére, hogy mindezt miért nem vetette fel már jegybankelnökként is, azt felelte: akkor nem ez volt a dolga, akkor a nemzeti bank problémáival foglalkozott.
InfoRádió - fidesz.hu