Az Amnesty International felszólítja a magyar kormányt, hogy Magyarország gazdasági és más egyéb érdekei mellett következetesen képviselje az emberi jogokat is, nyilatkozataiban pedig mind belföldön, mind külföldön tegye egyértelművé az emberi jogok betartásának fontosságát, és ne relativizálja azokat - írta az AI levélben.
Emlékeztettek arra, hogy a magyar kormánydelegáció szombat óta tárgyal Kínában. Az AI a küldöttség nyilatkozataival kapcsolatban aggodalmát fejezte ki. Példaként említette, hogy Daróczi Dávid kormányszóvivő a Független Hírügynökségnek azt mondta: a kínai alkotmányban ugyan 2004-től szerepel az emberi jogok védelme, azok alkalmazása viszont a helyi kulturális szokásoktól függ. Várkonyi László, a Külügyminisztérium államtitkára pedig a kormányszóvivő kijelentésére az RTL Klubnak úgy reagált, bár fontosak az emberi jogok, a látogatás középpontjában mégsem ezek a kérdések állnak. Úgy véli, a fejlődő magyar-kínai kapcsolatok nem köthetőek össze közvetlenül az emberi jogokkal. Hozzáfűzte azt is, ami a magyar-kínai kétoldalú kapcsolatokban történik, az Magyarország közvetlen érdekeit szolgálja.
A jogvédő szervezet szerint a kormányszóvivő kijelentése relativizálja az egyetemes emberi jogokat, amelyeket nemzetközi törvények és egyezmények írnak elő mind Magyarország, mind Kína számára kötelezően.
A magyar kormány részéről tett nyilatkozatok alárendelik az emberi jogokat a gazdasági érdekeknek, ez pedig ellentétes az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatával, és a két ország alkotmányával is - tették hozzá.
Az AI Kínáról készült legfrissebb jelentése arra figyelmeztet, míg a világ figyelme elsősorban a Kínában tartandó 2008-as olimpiával kapcsolatos előkészületekre irányul, addig az ázsiai országban továbbra is folyamatosan megsértik az emberi jogokat. Példaként említették az aktivisták és újságírók elleni igazságtalanságokat, a tárgyalás nélküli fogvatartásokat, a halálbüntetés körüli szabálytalanságokat, valamint a vallási üldöztetést.
MTI - fidesz.hu