Ha pedig az jut osztályrészéül, hogy megvédje, biztosítsa az Astoriánál egybegyűlt sokaság ünnepi rendezvényét, miként ez Nagy-Juhák István esetében történt, akkor gondoskodni fog arról, hogy az emberek zavartalanul gyakorolhassák alkotmányos jogukat.
Az elismerés, az előléptetés éppúgy kijárhat vízágyú, könnygázgránát, lovas rendőrség bevetéséért, mint gumibotozásért, gumilövedékek alkalmazásáért, s az ellenszegülő, jogsértő civilek előállításáért. Nem számíthat azonban szakmai előmenetelre, aki - felettesei által is deklaráltan - nem tudta ellátni feladatkörét.
Nagy-Juhák István volt VII. kerületi kapitányt, Pigler István és Majoros Zoltán alezredest mégis előléptették. Nagy-Juhák ráadásul a közbiztonságért felelős budapesti főkapitány-helyettes lett, társai ezredesi, illetve rendőrségi tanácsosi címet kaptak.
Az igazságügyi tárca jelenlegi vezetője azt mondja, ő nem tud arról, hogy elődje, Petrétei József kinek és milyen elismerést adott.
A tavaly októberi események idején még regnáló Petréteit azóta a budapesti és az országos főkapitánnyal együtt menesztették. Az új miniszter állítólag nem is sejti, hogy elődje és az akkori rendőri vezetők kivel egyeztettek arról: mi történjék október 23-án. Takács Albert a naivitás álarcát öltötte magára: azt hiszi, ha tájékozatlannak tetteti magát, elháríthatja a konzekvenciát. Pedig alkotmányjogászként tudnia kell, hogy a rendőrségért a kormány viseli a politikai, az alkotmányjogi felelősséget.
A rendvédelmi szervezet a kormányfő irányítása alatt áll. Csak arra tudunk következtetni, hogy a miniszter a felettesét védi: úgy tesz, mintha a hivatalba lépését megelőző időszak egy másik kormány felelősségi körébe tartozott volna. Pedig ez nem így van, ez trükk. Sőt, azzal, hogy elfoglalta a miniszteri bársonyszéket, Takács Albert vállalta a jogfolytonosságot Petréteivel. Azzal a politikussal, aki az 1980-as évek elején az ifjúsági mozgalomban, Pécsett konspiratív módon együttműködött Gyurcsánnyal: szétzilálták a lázongó egyetemi csoportosulásokat.
Tavaly október 23-án - a forradalom 50. évfordulóján - valami hasonló történt. A rendőrség felhasználásával Gyurcsány Ferenc a politikai ellenfél, a parlamenti ellenzék ellen lépett fel. A korábban menesztett és a most előléptetett rendőri vezetők segítségével összeköttetést teremtett a Fidesz belvárosi nagygyűlése és a Kossuth térről kiszorított demonstrálók között. A tüntetők a hazugsággal hatalomra került kormányfő őszödi beszéde ellen tiltakoztak.
Az ünnepen szinte az egész belváros műveleti területté, illegitim rendőri fellépés helyszínévé vált. A rendőrök símaszkot öltöttek, és - az alkotmányt súlyosan megsértve - azonosító jel nélkül vonultak az utcára. A legitimációs válságot sem rendőrtisztek kitüntetésével, sem menesztésével, sem előléptetésével nem sikerült és nem is sikerülhet megszüntetni.
Kulcsár Anna, Magyar Nemzet
fidesz.hu