fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A közös lista csődje
2007. szeptember 7., 06:35
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség első embere még bízik abban, hogy az erdélyi magyarságnak lesz brüsszeli képviselete, de kívülről nézve ez az esély minimálissá zsugorodott, mert a tegnapi tárgyaláson az RMDSZ és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács elnöke nem egyezett meg közös lista állításáról a november 25-i európai parlamenti választásokra. Magyar Hírlap álláspont.

Nincs mit szépíteni a helyzeten: az erdélyi magyarság politikai egysége több mint másfél évtized után végzetesen megtört. Sokáig a "legnagyobb romániai kisebbséghez" tartozó választópolgárnak nem kellett töprengenie, amikor az urna elé lépett: mind a parlamenti, mind az önkormányzati választásokon az RMDSZ-re adhatta a voksát. Ez az állapot egy idő után tarthatatlannak bizonyult: a szövetség politikailag azonos tömörülésben egyesített konzervatívokat és szociáldemokratákat, népnemzetieket és liberálisokat. Végül a szövetségből kiváló Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács és a Székely Nemzeti Tanács saját jelölteket indított volna a legutóbbi parlamenti választásokon, ezt azonban a román parlament, benne a magyarság képviseletének monopóliumához ragaszkodó RMDSZ megtorpedózta. A Markó Béla vezette szövetség akkor döbbent rá, hogy bajban van, amikor Tőkés Lászlónak sikerült összegyűjtenie az európai parlamenti képviselő-jelöltségéhez szükséges 140 ezer támogató aláírást. Ekkor azonban már a püspök oldalán állók érezték úgy, hogy jelentős engedmények nélkül nem mennek bele a választási együttműködésbe.

A következmény a legrosszabb - ám legvalószínűbb - forgatókönyv szerint az lesz, hogy sem Tőkés, sem az RMDSZ jelöltjei nem kapják meg a bejutáshoz szükséges szavazatszámot. Ez nemcsak az erdélyi magyarság brüsszeli hiányzását hozza magával, hanem a Románián belüli közös presztízsveszteséget is. A szomorú helyzet kialakulásában elsősorban az RMDSZ-é a felelősség, de az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács is hibázott, amikor elutasította a kompromisszum lehetőségét. A határon túli magyarság körében sokáig példamutatónak tűnő erdélyi egység szétzilálásában az anyaországi politikai elitet is súlyos felelősség terheli: mind a kormányoldal, mind az ellenzék megsértette a külpolitikánknak az egyenlő távolságtartásról a különböző külhoni magyar szervezetektől szóló aranyszabályát. A Budapestről érkező támogatást Romániában mindkét fél önállóságának biztosítékaként fogta fel, és innen már egyenes út vezetett a közös lista csődjéig.

A tegnapi kolozsvári erdélyi magyar-magyar csúcs egyetlen pozitívuma, hogy a dialógus folytatódik. Sajnos a reménybeli együttműködés eredményei már csak a következő EP-választáson mutatkozhatnak meg.

Magyar Hírlap


fidesz.hu