Negyvenezerrel több álláskeresőt regisztráltak augusztusban a munkaügyi hivatalok, szemben 2006-os év azonos időszakával. A nyilvántartottak száma a múlt hónap végén 417 226 fő volt, ötezerrel több a júliusi adatnál.
Az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) szerint az ötezer fős emelkedés jelentős részét a pályakezdők augusztusban is folytatódó beáramlása, valamint a némileg csökkenő inaktivitás okozta. De az álláskeresők negyvenezres emelkedése ezzel nem indokolható. Az ÁFSZ szerint a növekedést leginkább a szakképzettséggel nem rendelkezők számának emelkedése okozza, őket ugyanis szinte lehetetlen integrálni a munkaerőpiacba.
Abban, hogy egyre több az álláskereső, az is szerepet játszik, hogy az 2007 első hat hónapjában húszezer fős létszámcsökkentést jelentettek be a munkaadók. A leépítések többségét Budapesten jelezték. A fővárosban ötszörösére nőtt 2006 első fél évéhez képest a tervezett elbocsátások száma, amely főként az oktatás és az egészségügy területét érinti. Az adatokból az is kiderül, hogy továbbra is jelentősek a területi különbségek. A legtöbb álláskeresőt (103 256 fő) Észak-Magyarországon, míg a legkevesebbet (28 299 fő) Nyugat-Dunántúlon regisztrálták.
Jobb hírnek számít, hogy az egy évvel ezelőtti adatokhoz képest mintegy húsz százalékkal, 4679-re csökkent a diplomás pályakezdő álláskeresők száma.
"A magyar gazdaság stagnál, lassul a beruházások növekedése, csökken a kereslet, így az adatokban semmi meglepő nincs" - mondta lapunknak Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára. Szerinte a vállalkozások a nehéz helyzetben átszervezésekkel és létszámleépítésekkel próbálják terheiket csökkenteni, és ez a túlélési stratégia visszatükröződik az álláskeresők számának növekedésében is. Dávid Ferenc szerint a munkanélküliek tömegét leginkább a kis- és középvállalkozások juttathatnák álláshoz, ám a jelenlegi helyzetben erre nincs esély. A VOSZ főtitkára ezért inkább azt javasolja, hogy gyorsan felvehető és kedvező hitelkonstrukciókkal segítsenek a gyengélkedő vállalkozásokon. Az érintettek ugyanis a jelenlegi feltételek miatt nem tudnak hitelhez jutni a bankokon keresztül, és nem tudnak indulni a bonyolult és magas önrészt előíró az uniós pályázatokon sem.
Augusztusban 57,6 ezer álláshely állt rendelkezésre, amelyből 28,5 ezret a hónap folyamán jelentettek be a munkaadók. Az álláshelyekből augusztus végéig 29,1 ezer maradt betöltetlen.
Kiss Gergely, Magyar Hírlap
fidesz.hu