Véget ért Gyurcsány Ferenc és a magyar delegáció hivatalos kínai látogatása. "Az európaiak azért születnek, hogy éljenek, a kínaiak pedig azért, hogy dolgozzanak" - vázolta némiképp meglepő elméletét a Magyar Évad négynapos megnyitójának utolsó eseményén a kormányfő. Miután méltatta az ázsiai nép szorgalmát, majd kontinensünk szerinte alapvető hibájáról, a döntésképtelenségről beszélt, az elmúlt pár nap gyakorlatához hűen a nemzetközi sajtótájékoztatón Magyarország és Kína kapcsolatát próbálta erősíteni. "Talán éppen a magyarok ázsiai származása okán is értjük a kínai nyelv, gondolkodás, lélek sokfajta bugyrát, és ennek a megértésnek bázisán szeretnénk minél szorosabbra fűzni üzleti kapcsolatainkat, és megvitatni egy sor politikai kérdést is" - mondta a miniszterelnök.
Kóka János hamarosan leköszönő gazdasági és közlekedési miniszter, és Rétfalvi György, az ITDH magyar befektetési és kereskedelemfejlesztési ügynökség vezérigazgatója a látogatás utolsó napján bejelentette: az eddigi jelentős üzleti megállapodások, mint például a Márkás Kínai Áruk Központjára vonatkozó, vagy a sanghaji ingatlanfejlesztési szerződés mellett egy újabbat is kötöttek. Várhatóan több mint nyolcszáz munkahely jön létre a közel ötmilliárd forint értékű beruházással a Magyarországra települő Livan Biodegradable Product nevű kínai cég jóvoltából. A Borsod-Abaúj-Zemplén megyében három év alatt felépülő üzemekben a cég környezetbarát alapanyagokból élelmiszer-ipari csomagolóanyagokat állít majd elő a hazai és az európai piacnak.
Sokan úgy tartják, hogy bár a kormányzat most kifejezetten optimista, a távol-keleti gazdasági kapcsolatok élénkítésével már eddig is próbálkozott hazánk, Magyarország pedig elsősorban európai vezető államokkal, Németországgal, Ausztriával, Olaszországgal és Franciaországgal áll szoros üzleti kapcsolatban.
A magyar kormány alárendeli az emberi jogok védelmét a gazdasági érdekeinek, ezzel viszont legitimálja Kína jogsértéseit - ez olvasható az Amnesty International tegnapi közleményében. A nemzetközi szervezet felszólítja Gyurcsány Ferencet és kabinetjét, hogy belföldön és külföldön egyaránt következetesen képviselje az alapvető emberi jogokat.
Gyurcsány és a gömböc
"Gömböc, gömböc" - mondogatta ingerülten Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, miután tolmácsa nem tudta lefordítani a szóban forgó kifejezést. Az esti nemzetközi sajtótájékoztatón a tolmács is elvesztette a türelmét, és a diplomáciában egészen szokatlan módon visszaszólt: "Miniszterelnök úr, magyarul én is tudom!" Gyurcsány Ferenc és a tolmács hajcihőjén a hallgatóság jót nevetett, ám nem biztos, hogy végül megértették, mit is szeretett volna bemutatni nekik a magyar kormányfő.
Magyar Hírlap
fidesz.hu