A megbeszélés előjelei kedvezőtlenek voltak: Markó Bélának negyedóráig kellett várakoznia tárgyalópartnerére, aki a megegyezés egyik legelszántabb ellenzőjével, Szász Jenővel, a Székely Nemzeti Tanács elnökével érkezett a helyszínre.
Tőkés és az őt támogató magyar szervezetek nem fogadták el az RMDSZ javaslatát, mely szerint befutó helyet biztosítanának jelöltlistájukon az EMNT elnökének. Tőkés arról beszélt, hogy a tárgyalások kiindulópontját illetően a felek szögesen ellentétes álláspontot képviseltek, az ő európai parlamenti jelöltségét támogató magyar szervezetek nem annyira közös listát szerettek volna, inkább a romániai magyar politikai élet gyökeres megreformálását kívánták elérni. Szerinte az RMDSZ túlságosan későn fogadta el a párbeszédet, mely tavaly éppen Markóék hibájából szakadt meg. Hozzátette, ha az RMDSZ még a tél folyamán egyetértett volna a magyar szervezetek által ajánlott közös listával, a tárgyalások más eredménnyel járhattak volna.
Tőkés és hívei azért sem értettek egyet az RMDSZ ajánlatával, mivel értékelésük szerint a szövetség tizenhét éves parlamenti tevékenysége alatt sohasem képviselte nemzetközi téren a teljes romániai magyarságot. Markó Béla viszont rámutatott, hogy az RMDSZ az Európai Néppárt tagjaként sajátos üzenettel képviselte a romániai magyar érdekeket a nemzetközi színtéren.
Markó és Tőkés egyetértett azonban abban, hogy az elmúlt hetekben lezajlott tárgyalássorozat nem volt hiábavaló, hiszen megindította a párbeszédet a felek között. Abban is megegyeztek, hogy ez a jövőben sem szakad meg. Egyúttal határozott ígéretet tettek arra is, hogy nem folytatnak negatív választási kampányt egymás ellen. Megállapodás született a felek között az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum létrehozásáról is.
Bogdán Tibor, Magyar Hírlap
fidesz.hu