fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Jön a recesszió?
2007. szeptember 7., 11:04
Termelői oldalon csak az ipar és a bankszektor mutat növekedést, felhasználási oldalon a háztartások kiadásainak és a közösségi fogyasztás jelentős mértékű csökkenésére lehet számítani. A Napi Gazdaság írása.

Mindenhol recesszió van, egyedül csak az exportra termelő ipar és - az irdatlan tempójú fogyasztói hiteleknek köszönhetően - a bankszektor mutat növekedést - mondta Suppan Gergely, a Takarékbank szakértője. A mezőgazdaság, az építőipar és a szolgáltatások összessége is gyengén teljesített, így túl sok jót nem lehet várni a ma megjelenő végleges GDP-adattól. A KSH által publikált előzetes adatok 1,4 százalékos növekedésről számoltak be egy hónapja. A Napi Gazdaság felmérése szerint az elemzők idén 2,2 százalékos növekedést várnak, míg jövőre háromszázalékos bővüléssel számolnak.

A felhasználási oldalon ez a lakossági fogyasztás erőteljes csökkenésében nyilvánult meg. A kiskereskedelmi statisztikák is elég kiábrándító folyamatokról számoltak be, azonban a háztartások a szolgáltatásokon általában még többet spórolnak, így alacsonyabb lesz a fogyasztás, mint amiről az említett adatok beszámolnak. A közösségi fogyasztások drasztikus kereslet-visszafogása, illetve a beruházások stagnálása tovább csökkenti a gazdaság bővülési ütemét. Így még mindig a nettó export az, amelynek a növekedést köszönhetjük. A külkereskedelmi egyenleg jelentős javulása mögött azonban igen nagy részben a magyar gabona készletről történő értékesítése áll - ennek mértéke akár két százalékpontot is jelenthet az export esetében. Ez azonban csak ideiglenes hatás, s hosszú távon nem lehet rá számítani - véli Suppan Gergely, aki szerint a mostani 1,4 százalék még nem is a mélypont. A következő negyedévre 1,2 százalékot vár, lefelé mutató kockázatokkal. Szerinte az első negyedéves 2,8 százalékos növekedési ütem volt a kirívó adat, nem a mostani. Akkor az enyhe tél miatt nem álltak le a beruházások és az építkezések, s ekkor még a háztartások is nagyobb mértékben simították a fogyasztásukat, ami jelentősen fokozta a bővülést. Ebből azonban az következik, hogy a jövő év első negyedévében a várható reálbér-növekedések ellenére sem lesz könnyű jó eredményt elérni a magas bázis miatt, s ezt az eurózóna gazdasági növekedésének csökkenő üteme is súlyosbítja majd a magyar exporton keresztül.

A magyar gazdaság egyértelműen lemaradásra van ítélve - állítja Suppan Gergely. A termeléshez szükséges mindkét tényezőnek, a munkának és a tőkének is igen magasak a költségei. A kamat esetében hat százalék alá kellene lemenni, ez viszont ilyen gazdasági környezetben egyelőre teljesen kizárt, illetve az adók miatti magas munkabérek tovább rontják a gazdaság versenyképességét. A jelenlegi struktúrák mellett legfeljebb 3-3,5 százalékos növekedést tud majd elérni a hazai gazdaság, de ezzel lehetetlenné válik a felzárkózás.

Napi Gazdaság


fidesz.hu