fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Európa felelősségéről és szerepéről beszélt a pápa Bécsben
2007. szeptember 8., 11:16
Európa maga is jobbá válhat azáltal, ha vállalja egyedülálló szellemi hagyományaival, rendkívüli képességeivel és gazdasági hatalmával arányban álló felelősségét a világ dolgainak intézésében - hangoztatta péntek este a pápa abban a beszédében, amelyet a bécsi Hofburgban, az elnöki palotában mondott el.

XVI. Benedek ausztriai látogatása első napjának záró programjaként udvariassági látogatást tett Heinz Fischer elnöknél. Találkozott a kormány, a helyi közélet és a bécsi diplomáciai testület képviselőivel is. Sürgette, hogy az Európai Unió - politikai súlyát latba vetve - töltsön be vezető szerepet a szegénység elleni harcban és a békéért való küzdelemben.

Nagy horderejűnek nevezte az európai egység megteremtésének folyamatát, még akkor is, ha a vasfüggöny 1989-es felszámolását követően bizonyos túlzott remények nem váltak valóra. Véleménye szerint a politikai választóvonalakat sikerült már áthidalni, azonban az emberek "szívében és lelkében" még nem jött létre az egység. Kiváltképpen fontosnak tartotta, hogy Közép- és Kelet-Európa népei részesei legyenek az egységesülési folyamatnak, mert az további lökést adhat nekik a szabadság, a jogállamiság és a demokrácia megszilárdításához saját hazájukban.

Európa azonban csak akkor válhat igazi "Európa-házzá", mindenki számára lakható hellyé, ha ez a ház a közös történelemből és hagyományokból táplálkozó kulturális és erkölcsi értékek szilárd alapjaira épül. Európának nem szabad megtagadnia közös keresztény gyökereit - hangoztatta XVI. Benedek, hozzátéve: szerinte az európai életmodell olyan társadalmi rendet jelent, amelyben a gazdasági hatékonyság szociális igazságossággal, a politikai sokszínűség toleranciával és nyitottsággal párosul, de egyszersmind megőrzi értékeit is.

Kitért arra, hogy ha a globalizációt nem lehet is feltartóztatni, sürgős feladat olyan szabályok és gátak közé szorítani a folyamatot, hogy az ne a szegények rovására menjen végbe, súlyos örökséget hagyva hátra a következő nemzedékeknek. Beszédében felkérte a politikai vezetőket, hogy az élet védelme érdekében tiltsák be a magzatelhajtást, és hozzanak olyan intézkedéseket, amelyek a családok és a gyermekek javát szolgálják. (Ausztriában 1975 óta jogilag engedélyezett az abortusz.) Felemelte a szavát az eutanázia, a kegyes halál ellen is.

MTI - fidesz.hu