"Ha kivonulna az Audi, a Nokia, a GE vagy éppen a Suzuki az országból, esetleg a Mol vagy az OTP áttenné székhelyét máshová, semmi sem húzná a gazdaságot. Nagyon leegyszerűsítve ez a lényege a Központi Statisztikai Hivatal adatsorának, miszerint nincs is növekedés Magyarországon" - mondta Áron G. Papp, a Swiss Services képviselője. Hangsúlyozta: mély gödörben van a hazai kis- és közepes vállalkozói szektor, a magyar gazdaság fennmaradását pusztán a multinacionális cégeknek és egy-két hazai nagyvállalatnak köszönheti. "Nem tudni, hogy a bokrosi mélységből mikor keveredik ki a gazdaság. Nem úgy tűnik, hogy rövid távon felpörögne a motor."
"Az egy hónapja megjelent KSH-gyorsbecslés felfelé tévedett, és korrigált adattal együtt változott a negyedéves mutató is. Az előző negyedévhez képest mindössze 0,1 százalékos volt a változás, vagyis gyakorlatilag megállt a növekedés Magyarországon" - reagált az 1,2 százalékos teljesítményre Madár István, a Portfolio.hu vezető elemzője. Szerinte a rendelkezésre álló adatok szerint könnyen lehet, hogy a növekedés tekintetében a mostani kormányzati kiigazítás erősebben fékezi a gazdaságot, mint a Bokros-csomag. Hangsúlyozta, hogy a gazdaság már 2006 első felében, vagyis a kiigazítási lépések előtt fél évvel elkezdett lassulni, és a mostani adat talán a mélypont lehet a növekedési tempót illetően.
Mindenesetre az utóbbi tizenegy évben ilyen alacsony számokkal nem találkozhattunk. Intő jel az is, hogy a növekedés megtorpanása egyben a felzárkózási folyamat elakadása is, hiszen eközben az Európai Unió gazdasága szép tempóban fejlődik. A második negyedévben 1,3 százalékpontos növekedési előnye volt az integrációs övezetnek Magyarországgal szemben. Madár István hozzátette, hogy a nemzetközi tapasztalatok szerint egy kiigazítás már rövid távon is eredményes lehet. A mostani helyzetből tehát két dolog szűrhető le. Részben az, hogy rosszabb volt az a helyzet, mint korábban gondoltuk, illetve rossz a kiigazítás struktúrája is.
Barcza György, a K&H Bank Treasury részlegének vezető elemzője szerint kedvező jel, hogy a feldolgozóipari beruházások jól alakulnak.
"Mind a második negyedéves növekedési adatok, mind pedig a legújabb külkereskedelmi számok azt mutatják, hogy eredményesen, a kijelölt pályának megfelelően zajlik a kormány konszolidációs és reformprogramjának végrehajtása" - olvasható a Pénzügyminisztérium közleményében. A szaktárca továbbra is kitart a 2,2 százalékos éves növekedési terv mellett.
Londoni elemzők szerint nem biztos, hogy elérte a magyar gazdaság növekedése a mélypontot: egy százalék alá is süllyedhet a bővülés üteme a második félévben.
magyarhirlap.hu - fidesz.hu