"Kérjük Önt, kezdeményezze parlamenti konferencia megtartását a Csehszlovákiából a II. világháború után elűzött, jogfosztott százezer magyar ügyéről, hiszen a politikusok feladata, hogy feldolgozzák és helyükre tegyék az érzelmeket, a sérült jogokat" - áll a találkozón ismertetett levélben.
A találkozón több mint ezren vettek részt. Marosi Ernő, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) alelnöke a komáromi református templomban mutatta be az Otthontalan Emlékezet című könyvet, mely a benesi dekrétumok 60. évfordulójára jelent meg, az Akadémia szerkesztésében. A kötet ajánló sorait Sólyom László köztársasági elnök, és Koncsol László felvidéki költő, irodalomtörténész írta. A könyvben történészek és az események átélői vallanak a felvidéki kitelepítésekről.
Az államfő képviseletében Boros Miklós, Magyarország volt szlovákiai nagykövete helyezett el koszorút a deportáltak komáromi emlékművénél - Nagy János felvidéki szobrászművész domborművénél -, mely egy vagon ajtaját és az egymástól elszakított családok alakjait ábrázolja. A koszorúzáson részt vett Wittner Mária (Fidesz) országgyűlési képviselő.
A Kecskés László Társaság Alapítvány az MTA történészeivel együttműködve hat éve foglalkozik a deportált felvidéki magyarok hiteles történetének feltárásával, visszaemlékezések gyűjtésével, könyvek kiadásával, emlékmű állításával, országos találkozók szervezésével.
MTI - fidesz.hu