fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Hamis mítoszt gyártottak a határnyitás évfordulóján
2007. szeptember 10., 06:30
Tizennyolc évvel ezelőtt nyitotta meg Magyarország Ausztriával közös határát a keletnémet menekültek előtt. Az esemény évfordulója alkalmából Az első tégla a berlini falból címmel rendeztek konferenciát az Országházban. A rendezvényt ellentmondásosan értékelték az általunk megkérdezett szakemberek. A Magyar Hírlap írása.

"Magyarország remek politikai teljesítményt nyújtott 1989-ben, amiért Németországtól és Európától is nagy megbecsülést kapott" - mondta Gyurcsány Ferenc a határnyitás tizennyolcadik évfordulóján. A miniszterelnök kezdeményezésére összehívott konferencián részt vett többek közt Hans-Dietrich Genscher egykori német külügyminiszter, Ormos Mária történész és Horváth István volt bonni, jelenlegi bécsi nagykövet.

A miniszterelnök szerint voltak olyan vezetők, akik belátták: a nemzet ügye elválaszthatatlan a szabadság és a demokrácia ügyétől. E politikusok közé sorolta többek között Gorbacsovot, Németh Miklóst és Horn Gyulát. Nagyszerű emberi bátorságnak és helytállásnak nevezte tettüket: képesek voltak arra, hogy túllépjenek évtizedes meggyőződésükön, ami életük egyik legnehezebb konfliktusa lehetett. A kormányfő az évforduló szimbólumát is megtalálta: "a jelkép egy torta lenne, mivel felnőttek lettünk - hiszen a határnyitástól egy másik határ, a schengeni megnyitásáig tizennyolc év telik el".

"Nem tudományos esemény, hanem néhányak tisztelgése Horn Gyula előtt. A kormányoldal ezzel is kárpótolni szeretné az egykori külügyminisztert az elmaradt kitüntetésért" - mondta lapunknak az eseményről Gergely András. A történész, aki a rendszerváltás előtt ellenzéki aktivista is volt, úgy véli, hogy a volt miniszterelnök körül az elmúlt években egy olyan mítoszt alakítottak ki, mellyel a történelmet is megpróbálták újraírni. Ugyanis, mint mondta, Hornnak lényegében nem volt köze az a határbontáshoz, nem vett benne részt, az előzetes szervezést sem segítette, viszont napjainkban rendszeresen az egész folyamat vezéralakjaként említik, kezelik. "A Páneurópai Uniónak és az ellenzéknek, pontosabban főként a debreceni MDF-nek köszönhető a határbontás - folytatta Gergely -, és persze a helyeiknek, a soproniaknak. A politikusok közül elsősorban Pozsgay Imrét kell említeni, aki államminiszterként szemet hunyt a határbontásra való készülődés felett, amelyről nyilván tudott - fejtegette a történész - míg itthon kialakult a mítosz Horn körül, addig a lényeg elkezdett halványulni. Németországban egyre kevésbé emlékeznek arra, hogy Magyarországnak milyen szerepe volt a berlini fal leomlásában" - figyelmeztetett Gergely András.

Ferencz Csaba, Antall József nemzetbiztonsági főtanácsadója szerint a határbontás nem egyes emberek érdeme. "Hamis kép alakult ki mostanra, hiszen akkoriban minden döntést az MSZMP, azon belül pedig a Politikai Bizottság hozott" - mondta az egykori főtanácsadó. Hozzáfűzte, a nemzetközi politika változásának hatásairól sem szabad megfeledkeznünk, ugyanis a Szovjetunió omladozása nélkül mindez nem történhetett volna meg. Ferencz emlékeztetett Ronald Reagan amerikai elnök és II. János Pál pápa kiemelkedő szerepére is. "Horn csupán bejelentette a döntést. Külügyminiszterként ez a kötelessége volt - mondta - Pozsgay Imre és Németh Miklós azok, akiknek az akkori magyar politikai elit tagjai közül valóban jelentős szerepük volt abban, hogy a határbontás 1989-ben megtörténhetett" - véli az egykori nemzetbiztonsági főtanácsadó.

Magyar Hírlap


fidesz.hu