A kolozsvári Szabadság hasábjain Székely Kriszta úgy fogalmaz: Tőkés indulásával az erdélyi magyarok gyakorlatilag először kerülnek választás elé. A mindeddig alternatíva hiányában, a "románok ellenében", a magyar parlamenti képviselet mellett szavazó magyaroknak az opciója kimerült az "elmegyek - nem megyek templom után szavazni" lehetőségben.
Ezúttal azonban van választási alternatíva - írja a szerző, aki bizonyosra veszi: azok, akik eddig az RMDSZ-ben való csalódásukat azzal jelezték, hogy tüntetően távol maradtak a voksolástól, most sokkal inkább mobilizálódnak - az ellenzék javára. Szerinte mozgósíthatók lesznek azok is, akik elfordultak ugyan a szövetségtől, de "még egy esély" címen most ismét az RMDSZ-re ütik a pecsétet.
A szerző azonban tart attól: megnőhet azoknak a száma is, akikben a Markó-Tőkés egyeztetés-sorozat láttán, majd a vélhetőleg személyeskedésbe torkolló választási kampány során összegyűlik annyi viszolygás, hogy egyszerűen tudomást se vegyenek a választásról.
Az erdélyi Krónikában Bakk Miklós politológus úgy vélekedik: a Tőkés-táborral folytatott megbeszélés-sorozat végére az RMDSZ-nek sikerült jelentős "kommunikációs előnyre" szert tennie. Azaz elhitetnie a közvélemény nagyobbik részével, hogy nem rajta, hanem csakis az ellenzéken bukott meg az egyezmény megkötése.
Bár a logisztikai előnyök egyértelműen az RMDSZ-nek kedveznek - állapítja meg a szerző -, a Tőkés-csapatnak jut ezután is az a szerep, hogy az erdélyi magyar politikai váltást továbbra is tematizálja. Bakk Miklós szerint azonban e feladat is nehezebbé vált; az ellentétek logikája, a konfliktusok eddigi kezelése ugyanis szerinte azt bizonyítja: a kiegyezések nem a hosszabb távra szóló előretekintés, hanem a pillanatnyi erőegyensúlyok alapján jönnek létre.
A bukaresti Új Magyar Szóban (ÚMSZ) Ágoston Hugó úgy látja: az RMDSZ vezetői nyugodt lelkiismerettel álltak ki, nem rajtuk múlott az egyeztetések kudarca, a végső jelöltlista pedig az adott körülmények között a legjobbra sikeredett.
A szerző megállapítja: Tőkés László az utolsó pillanatban Szász Jenőnek, a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) elnökének a hatására visszakozott az aláírástól. "Felmerül a kérdés: hogyan hagyhatta magát befolyásolni a mi nemzeti nagyságunk, a román forradalom kirobbantója a közösségünk megosztására diabolikusan felesküdött államelnök e bábja által?" - teszi fel a kérdést Ágoston Hugó.
MTI - fidesz.hu